torsdag 20. december 2018 10:44

ITD: Ny aftale om dyretransporter indeholder både godt og skidt

Antallet af dyretransporter er de seneste 10 år steget betragteligt, og i samme periode har Fødevarestyrelsen gennemført et uændret antal kontroller. Derfor har regeringen og Dansk Folkeparti lavet en aftale om flere kontroller med grænseoverskridende dyretransporter.

For ITD er det afgørende, at dyretransporter over grænserne altid foregår på ansvarlige vilkår og under iagttagelse af gældende danske og europæiske forskrifter. ITD mener, at hensynet til dyrevelfærd under transport aldrig må tilsidesættes.

 

- Vi er i ITD tilfredse med, at den såkaldte klippekortordning afskaffes, og at der foretages visse lempelser i det ansvar, som chaufføren har ved læsning af dyr ude hos landmanden, siger chefkonsulent Anders Jessen fra ITD’s erhvervspolitiske afdeling.

 

Meldingen fra ITD kommer, efter at regeringen og Dansk Folkeparti tirsdag den 18. december 2018 indgik aftale om en øgning af antal kontroller med grænseoverskridende dyretransporter.

 

Der er dog også mangler i aftalen, da dyretransportørerne efterlyser eskalerende myndighedsudøvelse i forhold til transporten af slagterigrise i Danmark. Dette er slet ikke omtalt, og det kan betyde mange retssager for dyretransportørerne. Selve forliget rummer desværre også mange nye danske særregler, herunder højdekrav for smågrise og en række ekstra kontrolomkostninger, som vil skade erhvervet. Flere kontroller vil betyde mere bøvl og øget læssetid - samt flere omkostninger.

 

Et centralt led i aftalen er, at kontroltrykket efter en periode vil blive lempet for de virksomheder, der har vist, at de altid overholder reglerne. Til gengæld vil der ske en øget kontrol af de virksomheder, der igen og igen måtte overtræde reglerne.

 

- Mange vognmænd, der transporterer levende dyr, har ikke et problem med målrettede kontroller. Vognmændene og branchen som helhed har en fælles interesse med myndighederne i at sikre, at de virksomheder, der ikke overholder reglerne, bliver sanktioneret. Kontroller skal dog ske på en fair måde, og eventuelle bøder skal stå i rimeligt forhold til forseelsens karakter, siger Anders Jessen.

SENESTE ITD NYT
onsdag 10. september 2025

Grøn pulje: Ansøgere til næste runde kan nøjes med morgenkaffe

Vejdirektoratet har rykket tidspunktet for indførelse af de forhøjede støttesatser i puljen til grøn omstilling fra midnat til kl. 10.00.

Grøn pulje: Ansøgere til næste runde kan nøjes med morgenkaffe >
onsdag 10. september 2025

Producentansvar – Kompensation for indsamling af emballageaffald

Snart kan virksomheder – eller deres affaldsindsamlingsvirksomhed på virksomhedens vegne – anmode en såkaldt kollektiv ordning om kompensation for deres omkostninger til indsamling, transport og behandling af deres erhvervsemballageaffald. Læs om ordningen her.

Producentansvar – Kompensation for indsamling af emballageaffald >
onsdag 10. september 2025

Varsel om trafikale udfordringer

Der meldes om trafikale udfordringer grundet protester i henholdsvis Frankrig og Østrig.

Varsel om trafikale udfordringer >