onsdag 29. august 2018 16:00

ITD’s vækstpanel stillede skarpt på fremtidsscenarier for dansk vejgodstransport

ITD’s vækstpanel mødtes i dag på Hindsgavl Slot i Middelfart til deres andet møde for at stille skarpt på fremtidsscenarierne for det danske vejgodstransporterhverv frem mod 2030.

Onsdag den 29. august 2018 mødtes ITD’s vækstpanel for at fortsætte deres arbejde med en vækststrategi 2030 for dansk vejgodstransport. Ambitionen for strategien er, at Danmark i år 2030 skal være et internationalt fyrtårn inden for vejgodstransport og logistik målt på et stigende bidrag til dansk økonomi fra erhvervet. Arbejdet med vækststrategien blev skudt i gang, da vækstpanelet mødtes første gang den 8. maj 2018 i Vejle.

 

- ”Vækstpanelet fortsatte i dag deres arbejde og stillede endnu skarpere på fremtiden for dansk vejgodstransport. Det er et yderst kompetent panel, og drøftelserne viser, at selvom fremtiden for dansk vejgodstransport tegner kompleks og udfordrende, er der også mange nye muligheder og stor optimisme og tro på, at Danmark kan blive en internationalt førende transportnation i 2030,” siger Carina Christensen, administrerende direktør i ITD.

 

ITD’s vækstpanel består af:

 

  • Niels Buus Kristensen, forskningsleder ved Transportøkonomisk Institut i Oslo og formand for transportministerens ekspertgruppe for fremtidens mobilitet
  • Ole Thomsen, logistikdirektør i Rema 1000
  • Hans Henrik Grøn, logistikdirektør i Siemens Gamesa Renewable Energy
  • Nicolaj Boysen, logistikdirektør i Coop
  • Martin C. Hansen, direktør i Mover
  • Michael Henriques, chefkonsulent ved DTU Transport
  • Simon Galsgaard fra DSV Road
  • Torben Ladegaard fra K.V. Markussen/Fueltransport
  • Jørn Kudsk fra Kudsk og Nissum A/S
  • Nikolaj Brogaard fra Vognmand Sv. E. Brogaard

 

SENESTE ITD NYT
fredag 27. februar 2026

Lukningen af Importsystemet udskydes to uger

Importsystemet lukker ikke i morgen, lørdag den 28. februar 2026, som tidligere meldt ud. Toldstyrelsen har valgt at udskyde lukningen med to uger til lørdag den 14. marts 2026. Opdateringen den 28. februar gennemføres dog som planlagt.

Lukningen af Importsystemet udskydes to uger >
fredag 27. februar 2026

Anerkendt økonom gæster “Vognmanden”

I årets andet afsnit af “Vognmanden” er Martin Ågerup, direktør for Skattebetalerne, inviteret med til en diskussion om skjulte skatter, bureaukrati og kontrolregimer, der gør det unødigt dyrt og bøvlet at være vognmand.

Anerkendt økonom gæster “Vognmanden” >
tirsdag 24. februar 2026

ITD-formand tordner mod reducerede toldåbningstider

Toldstyrelsens sene udmelding om markant reducerede åbningstider skaber stor usikkerhed, presser virksomhedernes planlægning og risikerer at føre til store forsinkelser – selv efter mindre justeringer.

ITD-formand tordner mod reducerede toldåbningstider >