fredag 31. august 2018 08:40

ITD: Transportordførere vil nu gøre noget ved manglen på rastepladser

Det glæder ITD, at transportordførerne fra både Venstre og Dansk Folkeparti nu melder ud, at de vil gøre noget ved den manglende kapacitet på de statslige rastepladser. Den nuværende tilstand er uholdbar, og chaufførerne står i en situation, hvor de ikke har mulighed for at overholde køre- og hviletidsbestemmelserne på grund af manglende kapacitet.

ITD har længe påpeget, at kapaciteten på rastepladserne er ude af trit med de stærkt stigende transportmængder. Behovet for flere rastepladser følger helt naturligt, når der kommer flere biler på vejene og vejene udvides. Vejgodstransporten, der hver dag året rundt leverer varer til forretningerne, erhvervene og forbrugerne, materialer og maskiner til industrien og byggeriet, og ikke mindst sikrer, at Danmarks eksport og import hænger sammen – har særligt brug for adgang til parkeringspladser. Især i en tid hvor kravene til effektiv transport er større end nogensinde.

-  Det er positivt, at vi har nogle politikere, der lytter til branchen og tager det alvorligt, når vi påpeger, at der er et problem. En bøtte maling til flere båse på de eksisterende arealer løser nok desværre ikke alle udfordringerne, men hver en plads, der kan skabes, er velkommen, siger Jørn-Henrik Carstens, chef for ITD’s politiske afdeling.

Udnyt pladserne optimalt
Hidtil har chaufførerne sagtens selv kunnet finde ud af at udnytte de afsatte lastbilparkeringsarealer fuldt ud, blandt andet ved at fylde op uden hensyn til anden markering end kantstriberne ud til kørebanerne, der løber gennem rastepladsen. En anden løsning kunne derfor være at lempe reglerne omkring parkeringsbåsene inden for de afsatte arealer, så pladsen udnyttes bedst muligt.

- I ITD vil vi følge sagen, og vi ser frem til den vurdering fra Vejdirektoratet om muligheden for flere optegnede båse på rastepladserne, som Kim Christiansen (DF) nu vil bede om. Samtidig glæder vi os over, at Kristian Phil Lorentzen (V) er klar til at sætte penge af til forbedringer på motorvejsrastepladserne. Dermed er der håb om, at der reelt sker noget på området, og det har der været behov for længe, slutter Jørn-Henrik Carstens.

Foto: ITD

SENESTE ITD NYT
mandag 20. juli 2026

Italien får opbakning i sag om østrigske kørselsforbud

Generaladvokaten ved EU-Domstolen vurderer, at Østrigs natlige, vinterlige og sektorale kørselsforbud på motorvejene A12 og A13 er i strid med EU-retten. Det er en vigtig opbakning til den kritik, som ITD har rejst gennem flere år.

Italien får opbakning i sag om østrigske kørselsforbud >
torsdag 16. juli 2026

E45/E20 ved Kolding: Ændringer i vejarbejdet fra uge 34

Vejdirektoratet har orienteret os om kommende ændringer i vejarbejdet på E45/E20 nord om Kolding. Fra uge 34 bliver frakørsel 63 Bramdrupdam spærret i sydgående retning, og der skal udføres aften- og natarbejde under broen ved Vejlevej.

E45/E20 ved Kolding: Ændringer i vejarbejdet fra uge 34 >
tirsdag 14. juli 2026

Østrig: Nye sommerkørselsforbud på A10

Kører din virksomhed international transport gennem Østrig, skal du være opmærksom på nye kørselsforbud for tunge køretøjer på A10 Tauernmotorvejen.

Østrig: Nye sommerkørselsforbud på A10 >