fredag 02. marts 2018 13:59

ITD: Udstationeringsreglerne bør ikke gælde for international vejtransport

Torsdag den 1. marts 2018 blev der holdt møde i International Road Transport Unions (IRU’s) forbindelseskomité CLTM i Bruxelles. I centrum af mødet var eventuelle nye regler om udstationering af medarbejdere på transportområdet.

Efter intens debat blandt IRU’s medlemsorganisationer vil IRU nu lade det være op til de enkelte landes medlemsorganisationer at spille ind med deres nationale synspunkter om udstationering.

ITD, Brancheorganisation for den danske vejgodstransport er ikke utilfreds med resultatet, da det betyder, at ITD’s synspunkter om udstationering kan stå stærkere i debatten.

-          Sammen med mange andre transportorganisationer i Europa har vi gjort det klart, at vi kan acceptere udstationeringsreglerne ved chaufførers udførelse af henholdsvis cabotage og kombitransporter. Men vi kan slet ikke acceptere udstationering for internationale transporter. Det ville potentielt betyde, at en eksportchauffør skulle aflønnes efter mange EU-landes vidt forskellige løn- og ansættelsesregler, for eksempel ved en tur fra Danmark til Spanien.

-          Vi arbejder fortsat på en fælles europæisk løsning, der både er mulig at implementere og overholde for transportområdet. Det duer ikke, at man vil pålægge de enkelte transportvirksomheder håbløst komplicerede regler, der ikke kan gennemføres i praksis, siger Anders Jessen, chefkonsulent i ITD.

På IRU-mødet blev Vojtěch Hromíř fra Tjekkiet valgt som præsident for CLTM-komiteen.

SENESTE ITD NYT
fredag 24. oktober 2025

ITD-direktør i stort interview om branchens fremtid

Stigende administrative byrder rammer især de mindre vognmænd, og det kan få konsekvenser for branchens fremtid. Det siger International Transport Danmarks direktør, Stefan K. Schou, i et interview med Lastbil Magasinet.

ITD-direktør i stort interview om branchens fremtid >
torsdag 23. oktober 2025

EU bremser ESG-forenkling: Usikkerheden fortsætter for vognmænd

Et lille flertal i Europa-Parlamentet har nedstemt omnibus 1, som skulle have lettet de kommende ESG- og due diligence-krav for små og mellemstore virksomheder. Det efterlader danske vognmænd med uafklarede og komplekse rapporteringskrav.

EU bremser ESG-forenkling: Usikkerheden fortsætter for vognmænd >
torsdag 23. oktober 2025

Telepass SAT-enheder kan ikke længere bruges i Schweiz fra december 2025

Schweiz udfaser 2G-netværket, og det betyder, at du skal udskifte din Telepass SAT-enhed, hvis du kører i Schweiz.

Telepass SAT-enheder kan ikke længere bruges i Schweiz fra december 2025 >