onsdag 13. juni 2018 14:09

Nyt udvalg skal øge fremkommeligheden og nedbringe trængslen i hovedstadsområdet

Et fremkommelighedsudvalg for Hovedstadsområdet skal nu se på løsninger til at nedbringe køer og trængsel på de gennemgående veje og trafikkorridorer i hovedstadsområdet. Udvalget skal arbejde på tværs af kommunegrænserne og have særligt fokus på optimering af trafiksignalerne. ITD glæder sig over initiativet og ser frem til anbefalingerne fra udvalget.

Transportminister Ole Birk Olesen vil trængsel og køer på de store indfaldsårer til og i hovedstaden til livs og har derfor nedsat et udvalg, der skal komme med anbefalinger til initiativer, der optimerer fremkommeligheden. Udvalget skal særligt se på, hvordan der kan skabes bedre sammenhæng mellem trafiksignalerne, samt hvordan disse kan optimeres. Det er et fornuftig tiltag med en veldokumenteret effekt, siger chefkonsulent i ITD, Anders Jessen.

 

- Trafiksignaler er krumtappen i afviklingen af trafikken i byerne, og vi ved, at en effektiv regulering og samkøring af signalerne, så der dannes grønne bølger, er et effektivt redskab til at dæmme op for trængsel og stillestående trafik. Det reducerer vente- og spildtid, ligesom bilernes energiforbrug mindskes, når der ikke skal startes og accelereres så ofte efter stop for rødt lys.


Fremkommelighedsudvalget skal arbejde på tværs af de statslige og kommunale trafikgrænser og består af Vejdirektoratet, politiet, Movia samt København og de omkringliggende kommuner.


-  Det giver rigtig god mening, at myndigheder og kommuner samarbejder konstruktivt om at afvikle trafikken hensigtsmæssigt over kommunegrænserne. Et tværkommunalt samarbejde forebygger individuelle trafikløsninger, der blot flytter trængselsproblemerne til nabokommunen. Hvis trafikpropperne skal opløses, er kommuner og myndigheder nødt til at ensarte og regulere trafiksignalerne, så trafikken kommer til at glide, og her er man nødt til at se på helheden og ikke eventuelle særinteresser, fastslår Anders Jessen.


Anders Jessen forventer, at udvalget i fornødent omfang inddrager alle trafikanters rolle i arbejdet for fremkommelighed, herunder også den vigtige erhvervstrafik.


De endelige anbefalinger fra Fremkommelighedsudvalget ventes at blive overleveret til transportministeren i januar 2019.

SENESTE ITD NYT
mandag 30. marts 2026

DIWASS: Erhvervets bekymringer hørt

Vi har via Miljøstyrelsen gjort EU-Kommissionen opmærksom på vores bekymring for en alt for presset implementering af DIWASS. Vores henvendelse har resulteret i, at EU-Kommissionen nu henstiller til, at medlemsstaterne udviser fleksibilitet og fortsætter med den nuværende praksis for grønlistet affald.

DIWASS: Erhvervets bekymringer hørt >
mandag 30. marts 2026

Næste skridt for digital afhentning i de tyske Nordsøhavne

Fra uge 13 2026 er der taget endnu et skridt i den digitale procedure ved afhentning af containere i Hamborg, Bremerhaven og snart også Wilhelmshaven.

Næste skridt for digital afhentning i de tyske Nordsøhavne >
mandag 30. marts 2026

Ny aftale skal lette handel mellem EU og Storbritannien

En ny aftale mellem EU og Storbritannien skal reducere barrierer og gøre det lettere at transportere fødevarer, dyr og planter på tværs af grænserne. Aftalen forventes at træde i kraft i 2027.

Ny aftale skal lette handel mellem EU og Storbritannien >