torsdag 27. september 2018 07:33

Transportministeren tager første spadestik til ny Storstrømsbro

I dag, torsdag den 27. september 2018, tager transportminister Ole Birk Olesen det første spadestik på byggeriet af den nye Storstrømsbro, der bliver Danmarks tredjestørste bro efter Storebæltsbroen og Øresundsbroen. ITD glæder sig over, at det store projekt nu går i gang, og ser frem til, at en ny moderne bro, der lever op til fremtidens trafikkrav, åbner for biltrafikken i 2022.

Bygningen af en ny Storstrømsbro, der forbinder Sjælland og Falster via Masnedø, har været på tegnebrættet siden 2013, hvor det blev besluttet at igangsætte arbejdet med en ny kombineret vej- og jernbanebro med cykel- og gangsti. Nu går byggeriet af den nye bro for alvor i gang, og det ventes, at den står klar for biltrafik i 2022 og for tog i 2023.

 

- I ITD glæder vi os på transporterhvervets vegne, hver gang der bliver taget initiativer, der forbedrer infrastruktur og fremkommelighed. Når Femern Bælt-forbindelsen til Tyskland en gang åbner, vil mængden af trafik stige markant, og derfor er det i allerhøjeste grad fornuftigt, at man er på forkant med situationen og har etableret en bro, der har kapacitet til fremtiden, siger Anders Jessen, politisk chefkonsulent i ITD.

 

Når man har besluttet at bygge en helt ny Storstrømsbro, skyldes det, at den gamle bro fra 1937 ikke vil kunne holde til den øgede jernbanegodstrafik, der ventes, når Femern Bælt-forbindelsen åbner. Herudover er broen i en så dårlig stand, at det vil kræve omfattende arbejde at renovere den, og det vil ikke kunne betale sig.

 

Den gamle Storstrømsbro var i over 30 år verdens længste bro over hav. Den nye bro bliver lige knap fire kilometer lang og dermed lidt længere end den gamle. Først når den nye bro står klar til at tage imod trafikken, vil den gamle Storstrømsbro blive revet ned. Den proces ventes at tage to år og vil blive et af verdens største betonnedrivningsprojekter.

SENESTE ITD NYT
tirsdag 04. november 2025

Bedre rammer for særtransport i sigte: Udvidelse af korridoren til Esbjerg Havn

Forligskredsen bag Infrastrukturplan 2035 har besluttet at afsætte 120 millioner kroner til udvidelse og ombygning af særtransportkorridoren til Esbjerg Havn. Det er en beslutning, der vækker glæde i ITD og markerer et vigtigt skridt mod bedre vilkår for særtransportører.

Bedre rammer for særtransport i sigte: Udvidelse af korridoren til Esbjerg Havn >
onsdag 29. oktober 2025

Støt underskriftsindsamlingen mod tvungne krav om nul-emissionslastbiler

Vi støtter en europæisk underskriftsindsamling mod EU-Kommissionens planlagte tvangskrav om nul-emissionskøretøjer og anbefaler vores medlemmer at gøre det samme.

Støt underskriftsindsamlingen mod tvungne krav om nul-emissionslastbiler >
onsdag 29. oktober 2025

“Vognmanden” vender det danske transporteventyr

I denne måneds afsnit af “Vognmanden” tager John Skovrup og Mads Krabbe lytterne med hele vejen fra de første eksportvognmænd og FDE’s begyndelse til nutidens ITD. Der bliver også nørdet plys til lastbilen, politik og grøn omstilling.

“Vognmanden” vender det danske transporteventyr >