mandag 18. februar 2019 14:34

Engagerede EU-kandidater på besøg hos ITD

Christel Schaldemose (A) og Asger Christensen (V) besøgte mandag den 18. februar 2019 ITD for at drøfte vejgodstransportområdet i et europæisk perspektiv. De to kandidater til Europa-Parlamentet var på rundtur for at blive opdaterede på transporterhvervet.

Christel Schaldemose fra Socialdemokratiet, medlem af Europa-Parlamentet, og Asger Christensen fra Venstre, kandidat til Europa-Parlamentsvalget, satte mandag den 18. februar 2019 tid af til drøfte europæisk transportpolitik med ITD. Politikerne var på besøg i ITD Huset, hvor de blandt andet mødtes med administrerende direktør, Carina Christensen.

 

- Vi er glade for have haft besøg af engagerede kandidater til Europa-Parlamentet, som tydeligt interesserede sig for transportområdet. Det tegner godt for fremtiden. Det kommende Europa-Parlament får nemlig vigtige opgaver, når der skal følges op på forhandlingerne om Vejpakken, Brexit samt fælles regulering på områder som klima, miljø og teknologi. Dansk vejgodstransport har brug for stærke kræfter i Europa-Parlamentet, som kan sikre gode og fair rammevilkår for erhvervet, siger Carina Christensen.

 

Valget til Europa-Parlamentet afholdes den 26. maj 2019.

SENESTE ITD NYT
mandag 12. maj 2025

Vejafgift: Nye regler skal bremse udenlandsk snyd

Udenlandske køretøjer, der er registreret med ubetalte vejafgiftsbøder, skal kunne tilbageholdes ved Storebælt, indtil chaufføren kan fremvise dokumentation for betaling. Sådan lyder nye regler, som transportministeren netop har sendt i høring.

Vejafgift: Nye regler skal bremse udenlandsk snyd >
mandag 12. maj 2025

Fristen for energisyn nærmer sig

Tanker du i gennemsnit mere end 281.000 liter diesel om året, og tanker du din diesel i Danmark? Så er du omfattet af det lovpligtige energi- og klimasyn. Energisynet skal være gennemført senest den 1. august 2025 og klimasynet senest den 1. august 2026.

Fristen for energisyn nærmer sig >
fredag 09. maj 2025

Vejafgift: Derfor skal du ikke betale afviste indsigelser

ITD ser mange vognmænd, som vælger at betale deres afviste indsigelser – ofte under pres fra rykkerbreve og trusler om politiindblanding. Men det bør de ikke gøre, lyder den klare opfordring fra ITD.

Vejafgift: Derfor skal du ikke betale afviste indsigelser >