torsdag 06. juni 2019 15:41

EU’s transportministre ønsker anerkendelse af digital dokumentation i godstransporten

Under transportrådsmødet i Luxembourg torsdag den 6. juni 2019 vedtog EU’s transportministre en generel indstilling til forordningen om elektronisk godstransportinformation.

Rådet af EU’s transportministre har torsdag den 6. juni 2019 fastlagt sin holdning til forslaget om et digitalt og harmoniseret miljø for udveksling af godstransportoplysninger mellem transportoperatører og myndigheder, som er et forslag fra tredje del af Vejpakken.

 

Rådets position indeholder en vigtig milepæl, nemlig at offentlige myndigheder i EU skal have pligt til at acceptere oplysninger, der stilles til rådighed elektronisk på certificerede platforme. Kommissionen skal desuden harmonisere informationsudvekslingen ved at fastsætte de tekniske specifikationer for kommunikationen mellem de forskellige IT-systemer og løsninger til udveksling af godstransportinformation. Ligesom Kommissionen skal udstikke retningslinjer for myndighedernes adgang til og behandling af oplysningerne.

 

- Vi er meget tilfredse med dagens beslutning, der er helt i tråd med ITD’s indsats i DTLF (EU Digital Transport and Logistics Forum). Lastbilerne ”transporterer” enorme mængder papirdokumentation rundt i EU og halter bagefter med digitaliseringen af data og dokumentation, hvilket i høj grad skyldes myndighedernes manglende accept af digital dokumentation. Dertil kommer de mange forskellige platforme til informationsudveksling og dokumentation, som indtil videre ikke har kunnet spille sammen med myndighedernes krav til dokumentation i forbindelse med kontrol, hvorfor vedtagelsen af den generelle indstilling er et vigtigt skridt mod digitaliseringen af dokumentation forbundet med godstransport, siger chef for ITD Politisk afdeling, Jørn-Henrik Carstens.

 

Under rådsmødet fik transportministrene også drøftet andre dele af vejpakken, herunder status på forslag om udlejningskøretøjer, vejafgifter og det transeuropæiske transportnet TEN-T.

 

Næste skridt er trilogforhandlinger med Kommissionen og Europa-Parlamentet.

 

Rådets generelle indstilling til de videre forhandlinger kan findes her.

 

SENESTE ITD NYT
fredag 20. marts 2026

Nye krav til luftfragt: Har du styr på godkendelserne?

Den 1. januar 2026 trådte nye regler for sikkerhedskontrolleret luftfragt og luftpost i kraft. Kører du med denne type gods, skal du være opmærksom på, at du fremover skal leve op til en række nye krav. Der er en overgangsperiode frem til udgangen af 2026, men derefter skal kravene være opfyldt.

Nye krav til luftfragt: Har du styr på godkendelserne? >
torsdag 19. marts 2026

ADR Nyhedsbrev marts 2026

ADR Nyhedsbrev nummer 1 2026 indeholder følgende emner: Opdaterede materialer – Egenkontrol af ildslukkere med i prisen for ADR Sikkerhedsrådgivning – Pas på tunnelkoder ved transport af begrænsede mængder (LQ) over 8 tons – Beredskabsstyrelsen om krav til brandbestandighed af orange skilte – ADR kap. 1.3-uddannelse skal repeteres

ADR Nyhedsbrev marts 2026 >
torsdag 19. marts 2026

Langvarigt vejarbejde spærrer central rute i Rumænien for tung transport

Frem til midten af juni 2026 er en central strækning på DN7 mellem Râmnicu Vâlcea og Sibiu lukket for køretøjer over 7,5 ton i dagtimerne. Det betyder omkørsler, potentielle forsinkelser og ændret planlægning af kørslen. Vi giver dig overblikket over restriktionerne samt alternative ruter.

Langvarigt vejarbejde spærrer central rute i Rumænien for tung transport >