torsdag 07. marts 2019 16:05

Europa-Parlamentet træffer i næste uge afgørelse om vejpakkens fremtid

Europa-Parlamentets formand, Antonio Tajani, har sammen med de øvrige politiske gruppers formænd og næstformænd samt Vejpakkens ordførere i dag drøftet, hvorvidt man skal give Vejpakken en sidste chance. Den formelle beslutning om, hvorvidt Vejpakken kommer til afstemning, træffes dog først i næste uge, hvor Council of Presidents mødes næste gang.

Efter længere tids drøftelser blandt Europa-Parlamentets toppolitikere har man i dag drøftet spørgsmålet om at sende Vejpakken til afstemning inden valget til Parlamentet den 26. maj 2019. Europa-Parlamentets formand, Antonio Tajani, har sammen med sine kollegaer besluttet at finde en løsning og træffe et valg om Vejpakkens fremtid i løbet af marts måned.

Parlamentsmedlemmerne mangler som bekendt at tage stilling til køre- og hviletid, udstationering og cabotageregler.


- Det er et skridt i den rigtige retning, at politikerne stadig drøfter og prioriterer Vejpakken og de mulige næste skridt inden et Europa-Parlamentsvalg til maj. ITD håber, at der snart vil komme en præcisering og harmonisering af balancerede regler for vejgodstransportbranchen, det har overordentlig stor betydning for erhvervet, siger ITD’s erhvervspolitiske konsulent Emma Hadrovic.

 
Det forlyder, at en udmelding fra Europa-Parlamentet om en mulig afstemning på plenarmødet, der afholdes den sidste uge i marts, ventes at komme næste torsdag den 14. marts 2019. Hvis man beslutter at sætte Vejpakken til afstemning, skal Europa-Parlamentet handle hurtigt for at blive klar til afstemningen i Strasbourg.

SENESTE ITD NYT
fredag 30. maj 2025

Ny digital skabelon skal hjælpe SMV’er med bæredygtighedsrapportering

Små og mellemstore virksomheder (SMV’er) har fået et nyt og gratis værktøj, der skal gøre det lettere at arbejde med bæredygtighedsrapportering.

Ny digital skabelon skal hjælpe SMV’er med bæredygtighedsrapportering >
onsdag 28. maj 2025

Unge fritidsjobbere kan være vejen til flere chauffører

Vognmænd giver arbejdsdrenge som Magnus et lærerigt og praktisk indblik i deres erhverv samt chaufførfaget. Det er vigtigt for vores branche, som i høj grad skriger på arbejdskraft til fremtiden, fortæller John Skovrup i det nye afsnit af ITD’s podcast “Vognmanden”.

Unge fritidsjobbere kan være vejen til flere chauffører >
mandag 26. maj 2025

ITD samlede danske vognmænd til endnu et vellykket Åbent Vognmandsmøde

Der var både skarpe holdninger og store grin, da ITD lørdag den 24. maj 2025 samlede cirka 150 fra branchen til Åbent Vognmandsmøde hos Jens Konrad A/S. Her blev der sat fokus på branchens mange udfordringer samt delt erfaringer – og ikke mindst sparket dæk.

ITD samlede danske vognmænd til endnu et vellykket Åbent Vognmandsmøde >