torsdag 23. maj 2019 15:52

Fremtiden for Europas vejgodstransport står på spil

Det er både Europas og vejgodstransportens fremtid, der er på spil, når danskerne skal til valg på søndag. Vi har brug for politikere i EU, der både kæmper for fair og lige konkurrence og som samtidig reelt er optaget af at sikre, at reglerne og lovgivningen fra EU kan kontrolleres og håndhæves effektivt. På søndag den 26. maj 2019 skal vi vælge de politikere, der skal repræsentere Danmark i Europa-Parlamentet de kommende fem år, og ITD opfordrer alle sine medlemmer til at stemme på en stærk dansk transportstemme.

Europa-Parlamentet har stor indflydelse på rammevilkårene for vejgodstransporten i Danmark og resten af EU. Derfor er det vigtigt, at alle i det danske vejgodstransporterhverv stemmer til valget til EU-Parlamentet på søndag. En meget vigtig opgave for det nye Europa-Parlament bliver at færdiggøre de vigtige vejpakkeforhandlinger, hvor politikerne skal fastlægge spillereglerne for den samlede europæiske transportsektor i mange år fremover.

 

- Transportområdet er et vigtigt og betydningsfuldt erhverv, og det kræver seriøse politikere, der har virksomhedernes rammevilkår og chaufførernes arbejdsforhold som første prioritet – ikke bare det at skabe et monopol for fagforeningerne i Europa. Der skal findes bæredygtige løsninger i vejpakken, der samler – og ikke splitter – Europa. Der skal ikke mindst findes målrettede løsninger, der kan sikre bedre arbejdsvilkår for chaufførerne for at fastholde og tiltrække flere til erhvervet, herunder ikke mindst øget og bedre kontrol til sikring af, at de gode arbejdsforhold rent faktisk er tilstede i praksis og ikke kun på papiret, siger ITD’s administrerende direktør, Carina Christensen.

 

Det er ikke ligegyldigt, hvilke danske politikere, der stemmes ind i Europa-Parlamentet:

- Vi har brug for danske europaparlamentarikere, der brænder for transportpolitik og for transportvirksomhederne, og som vil engagere sig aktivt i de transportpolitiske forhandlinger. Vi har brug for politikere, der taler transporterhvervet vigtighed og betydning op – og ikke ned. I den seneste valgperiode har Danmark ikke haft en dansk stemme i Europa-Parlamentets transportudvalg. Det har kostet os indflydelse, og den fejl skal vi undgå sker igen. I ITD håber vi, at vi får en stærk dansk transportstemme i EU-Parlamentets transportudvalg, som kan og vil sikre stærke rammevilkår for danske transportvirksomheder og deres medarbejdere, siger Carina Christensen.

 

ITD frygter en negativ udvikling med et splittet Europa, hvor stadig flere lande indfører nationale særregler på transportområdet, der gør det vanskeligt at finde stærke og konkurrencedygtige løsninger på det europæiske transportmarked.

 

- De nye Europa-parlamentarikere skal bevise, at de evner at samle Europa om fælles, holdbare løsninger. Vi opfordrer alle til at stemme på søndag, og herefter skal Danmark gå efter at få maksimal indflydelse på transportområdet i Europa-Parlamentet, siger Carina Christensen.

 

Valget til Europa-Parlamentet finder sted på søndag den 26. maj 2019.

SENESTE ITD NYT
mandag 12. maj 2025

Vejafgift: Nye regler skal bremse udenlandsk snyd

Udenlandske køretøjer, der er registreret med ubetalte vejafgiftsbøder, skal kunne tilbageholdes ved Storebælt, indtil chaufføren kan fremvise dokumentation for betaling. Sådan lyder nye regler, som transportministeren netop har sendt i høring.

Vejafgift: Nye regler skal bremse udenlandsk snyd >
mandag 12. maj 2025

Fristen for energisyn nærmer sig

Tanker du i gennemsnit mere end 281.000 liter diesel om året, og tanker du din diesel i Danmark? Så er du omfattet af det lovpligtige energi- og klimasyn. Energisynet skal være gennemført senest den 1. august 2025 og klimasynet senest den 1. august 2026.

Fristen for energisyn nærmer sig >
fredag 09. maj 2025

Vejafgift: Derfor skal du ikke betale afviste indsigelser

ITD ser mange vognmænd, som vælger at betale deres afviste indsigelser – ofte under pres fra rykkerbreve og trusler om politiindblanding. Men det bør de ikke gøre, lyder den klare opfordring fra ITD.

Vejafgift: Derfor skal du ikke betale afviste indsigelser >