mandag 18. februar 2019 18:40

ITD: Ambitiøst 5G-udspil fra regeringen

Regeringens 5G-handlingsplan er ambitiøs og sætter den rigtige retning for en øget digitalisering af transportsektoren, mener ITD, Brancheorganisation for den danske vejgodstransport.

Regeringen offentliggjorde mandag den 18. februar 2019 sin handlingsplan for etablering af 5G i Danmark. Handlingsplanen beskriver fire overordnede temaer, herunder udbud af frekvenser, udrulning samt regulering og anvendelse af 5G. Handlingsplanen nævner transportsektoren som et af de områder, hvor 5G-teknologien kan få stor betydning. Dette ikke mindst i forhold til udviklingen af førerløs teknologi.

 

- Det er positivt, at regeringen i sin handlingsplan nævner transportsektoren som et potentielt anvendelsesområde for 5G. Udviklingen af nye teknologier går stærkt på transportområdet, og selvom behovet måske lige nu mest af alt handler om bedre dækning, er der ingen tvivl om, at der i fremtiden vil komme tiltagende behov for kapacitet og hastighed. Der sker en stigende automatisering af processer i køretøjer, som kræver større og større datamængder, hvilket på sigt vil forudsætte et sikkert og pålideligt netværk som 5G, siger Jørn-Henrik Carstens, erhvervspolitisk chef i ITD, Brancheorganisation for den danske vejgodstransport.

 

Handlingsplanen beskriver desuden muligheden for at dedikere dele af mobilnettet til forskellige sektorer gennem såkaldt ”network slicing”.

 

- Muligheden for at ”slice” netværket til særlige formål, kan få stor betydning for indfasning af førerløse køretøjer, hvor behovet for sikker og pålidelig datatransmission er helt afgørende. For at transportsektoren kan få fuldt udbytte af 5G, er det imidlertid også vigtigt at have fokus på at sikre, at dækningen udbredes til hele landet. Teknologien skal ikke være forbeholdt virksomheder og borgere i og omkring de største byer. Det kræver finansiering, og blandt andet derfor bør provenuet fra salg af frekvenser også øremærkes til fortsatte investeringer i digital infrastruktur, siger Jørn-Henrik Carstens.

SENESTE ITD NYT
fredag 27. februar 2026

Lukningen af Importsystemet udskydes to uger

Importsystemet lukker ikke i morgen, lørdag den 28. februar 2026, som tidligere meldt ud. Toldstyrelsen har valgt at udskyde lukningen med to uger til lørdag den 14. marts 2026. Opdateringen den 28. februar gennemføres dog som planlagt.

Lukningen af Importsystemet udskydes to uger >
fredag 27. februar 2026

Anerkendt økonom gæster “Vognmanden”

I årets andet afsnit af “Vognmanden” er Martin Ågerup, direktør for Skattebetalerne, inviteret med til en diskussion om skjulte skatter, bureaukrati og kontrolregimer, der gør det unødigt dyrt og bøvlet at være vognmand.

Anerkendt økonom gæster “Vognmanden” >
tirsdag 24. februar 2026

ITD-formand tordner mod reducerede toldåbningstider

Toldstyrelsens sene udmelding om markant reducerede åbningstider skaber stor usikkerhed, presser virksomhedernes planlægning og risikerer at føre til store forsinkelser – selv efter mindre justeringer.

ITD-formand tordner mod reducerede toldåbningstider >