mandag 18. februar 2019 18:40

ITD: Ambitiøst 5G-udspil fra regeringen

Regeringens 5G-handlingsplan er ambitiøs og sætter den rigtige retning for en øget digitalisering af transportsektoren, mener ITD, Brancheorganisation for den danske vejgodstransport.

Regeringen offentliggjorde mandag den 18. februar 2019 sin handlingsplan for etablering af 5G i Danmark. Handlingsplanen beskriver fire overordnede temaer, herunder udbud af frekvenser, udrulning samt regulering og anvendelse af 5G. Handlingsplanen nævner transportsektoren som et af de områder, hvor 5G-teknologien kan få stor betydning. Dette ikke mindst i forhold til udviklingen af førerløs teknologi.

 

- Det er positivt, at regeringen i sin handlingsplan nævner transportsektoren som et potentielt anvendelsesområde for 5G. Udviklingen af nye teknologier går stærkt på transportområdet, og selvom behovet måske lige nu mest af alt handler om bedre dækning, er der ingen tvivl om, at der i fremtiden vil komme tiltagende behov for kapacitet og hastighed. Der sker en stigende automatisering af processer i køretøjer, som kræver større og større datamængder, hvilket på sigt vil forudsætte et sikkert og pålideligt netværk som 5G, siger Jørn-Henrik Carstens, erhvervspolitisk chef i ITD, Brancheorganisation for den danske vejgodstransport.

 

Handlingsplanen beskriver desuden muligheden for at dedikere dele af mobilnettet til forskellige sektorer gennem såkaldt ”network slicing”.

 

- Muligheden for at ”slice” netværket til særlige formål, kan få stor betydning for indfasning af førerløse køretøjer, hvor behovet for sikker og pålidelig datatransmission er helt afgørende. For at transportsektoren kan få fuldt udbytte af 5G, er det imidlertid også vigtigt at have fokus på at sikre, at dækningen udbredes til hele landet. Teknologien skal ikke være forbeholdt virksomheder og borgere i og omkring de største byer. Det kræver finansiering, og blandt andet derfor bør provenuet fra salg af frekvenser også øremærkes til fortsatte investeringer i digital infrastruktur, siger Jørn-Henrik Carstens.

SENESTE ITD NYT
torsdag 14. august 2025

Har du styr på momsen?

Fristen for at indberette og betale moms den 1. september 2025 nærmer sig. Læs med her og bliv klogere på Skattestyrelsens råd til at komme godt i mål med momsregnskabet – før, under og efter indberetning.

Har du styr på momsen? >
tirsdag 12. august 2025

Nyt om vejafgift i Holland

Fra 1. juli 2026 indfører Holland en ny kilometerbaseret vejafgift. Fra denne dato kan man ikke længere benytte eurovignetten, men skal betale en kilometerbaseret vejafgift. Det kan gøres via en køretøjsenhed.

Nyt om vejafgift i Holland >
tirsdag 12. august 2025

Nyt ITD-netværk ruster næste generation af vognmænd

Sparring, erfaringsdeling og målrettede faglige input er nøgleordene for ITD’s nye netværk “Næste Generation”. Netværket er henvendt den næste generation af vognmænd: Dem, der lige har overtaget en virksomhed og dem, der står over for det.

Nyt ITD-netværk ruster næste generation af vognmænd >