fredag 22. november 2019 13:18

ITD: Højere afgift på generationsskifte vil koste arbejdspladser og vækst

Regeringen vil øge afgiften på generationsskifte fra 6 til 15 procent. Det er den største regning, der er udskrevet til erhvervslivet i årevis, og den vil især ramme de mange familieejede virksomheder, der bidrager til at skabe vækst, arbejdspladser og et Danmark i bedre balance. Nu opfordrer ITD lovgiverne til at tænke sig meget grundigt om, inden de stemmer for et forslag med så vidtgående konsekvenser.

Skatteministeren fremlagde i onsdags et lovforslag, der hæver afgiften på generationsskifte til 15 procent, selvom den tidligere regering i 2016 vedtog, at afgiften skulle være 5 procent i 2020. 5 procent-satsen blev vedtaget, fordi regeringen udvidede omfanget af det, man fastsætter værdien af virksomheden ud fra. Dermed ville man tage en mindre andel, men af en større kage.

Med det nye lovforslag lægger den socialdemokratiske regering nu op til at tage en større andel af den nu større kage, og det kommer til at ramme de familieejede virksomheder hårdt.

- Blandt vores medlemsvirksomheder står mange lige nu over for et generationsskifte, og de vil blive ramt hårdt, hvis regeringens forslag, som indebærer mere end en fordobling af afgiften for generationsskifte, går igennem, siger Carina Christensen, administrerende direktør i ITD.

Dertil kommer, at virksomhederne allerede har betalt skat af pengene én gang.

- Det her er en lige lovlig smart måde at inddrive flere skatter fra virksomhederne på, og man skal bare huske, at det er penge, der er betalt skat af én gang. Herudover gør politikerne også klogt i at erindre, at når man gør det dyrere at drive virksomhed i Danmark, så bliver der skabt færre danske arbejdspladser, og det her kommer helt sikkert til at koste danske arbejdspladser hos de tusindvis af familievirksomheder, der har skabt op mod 100.000 arbejdspladser i Danmark.

Men lovforslaget gør det ikke kun dyrere at gennemføre et generationsskifte. Familievirksomhederne befinder sig i en meget usikker retstilstand, hvor ikke engang deres revisor kan beregne afgiften på forhånd. I 2015 indførte den daværende regering, at en virksomheds "goodwill" og andre teoretiske værdier skal regnes med, når man fastsætter værdien af virksomheden. Disse teoretiske værdier kan hverken virksomheder, revisorer eller andre beregne på forhånd, hvorfor man må vente og sætte lid til skatteembedsmændenes mavefornemmelser. 

Den usikkerhed gør det endnu mindre interessant for næste generation at overtage ansvaret, når de ikke ved, hvor stor en gæld, de risikerer at komme til at bære rundt på.

SENESTE ITD NYT
fredag 14. august 2026

Der er stadig plads på Arbejdstilsynets virksomhedsforløb

Vil I styrke sikkerheden for jeres chauffører? Der er stadig ledige pladser på Arbejdstilsynets virksomhedsforløb i Kolding og Slagelse i efteråret. På forløbene får I konkrete værktøjer og inspiration til, hvordan I kan forebygge ulykker og skabe en tryggere hverdag for jeres chauffører.

Der er stadig plads på Arbejdstilsynets virksomhedsforløb >
torsdag 13. august 2026

Ændringer i vejarbejdet på E45/E20 ved Kolding fra næste uge

Fra mandag den 17. august 2026 skal du være opmærksom på flere ændringer i vejarbejdet på E45/E20 ved Kolding. Frakørsel 63 Bramdrupdam bliver spærret i sydgående retning i knap tre uger, og samtidig vil der være aften- og natarbejde på motorvejen under broen ved Vejlevej.

Ændringer i vejarbejdet på E45/E20 ved Kolding fra næste uge >
onsdag 12. august 2026

Deltag i online workshop om udstationering af chauffører

Den 9. september 2026 afholder IRU en online workshop om reglerne for udstationering af chauffører. Her kan du blive klogere på kontrol, dokumentation og beregning af aflønning. På programmet er blandt andet en paneldebat om efterlevelse og kontrol af reglerne, hvor vores chefjurist Maria Feldberg deltager.

Deltag i online workshop om udstationering af chauffører >