fredag 29. marts 2019 18:36

ITD: Mange års arbejde for et samlet færdselsområde har nu båret frugt

Regeringen har netop besluttet at overdrage ansvaret for afvikling af køreprøver, udstedelse af kørekort og førerkort (takografkort) og håndteringen af særtransporttilladelser fra politiet til Færdselsstyrelsen. Mange års arbejde hos ITD for en samlet kontrolenhed har dermed båret frugt.

 

Der er stor glæde i ITD efter, at det nu er besluttet, at Færdselsstyrelsen overtager ansvaret for afvikling af køreprøver, udstedelse af kørekort og førerkort (takografkort) og håndteringen af særtransporttilladelser fra politiet. ITD har i mange år arbejdet for at få samlet regeludstedelsen og administration i én og samme myndighed i Færdselsstyrelsen for at få en mere helhedsorienteret administration og forenklede sagsgange.

 

Med dagens udmelding er der taget et stort skridt mod at samle kontrollen af erhvervstransporten under et ministerium.

 

- Vi ser det som en stor sejr for branchen. ITD er grundlæggende tilhænger af, at lovgivning, de udførende aktiviteter og kontrol ligger i samme styrelse og under samme ministerium. Den model giver efter vores mening de bedste forudsætninger for en smidig og effektiv administration og kontrol, og kan samtidig frigøre ressourcer til egentligt politiarbejde hos politiet, siger Jørn-Henrik Carstens, chef for ITD Politisk afdeling.

 

Med overflytningen er alle relevante områder nu lagt under samme ministerium. Tilbage udstår kun vejsidekontrollen. Det ben mangler, som det sidste, for at vi i Danmark kan samle kontrollen af erhvervstransporten i én kontrolenhed, som vi kender det fra tyske BAG.

 

Overflytningen af opgaverne vil ske med virkning fra 1. januar 2020. Den nærmere organisering af opgaven i Færdselsstyrelsen vil ifølge Transport-, Bygnings- og Boligministeriet blive fastlagt i den kommende tid.

 

Læs ministeriets pressemeddelelse her:

 

https://www.trm.dk/da/nyheder/2019/faerdselsstyrelsen-overtager-ansvaret-for-koereproever-og-koerekort

 

SENESTE ITD NYT
fredag 30. maj 2025

Ny digital skabelon skal hjælpe SMV’er med bæredygtighedsrapportering

Små og mellemstore virksomheder (SMV’er) har fået et nyt og gratis værktøj, der skal gøre det lettere at arbejde med bæredygtighedsrapportering.

Ny digital skabelon skal hjælpe SMV’er med bæredygtighedsrapportering >
onsdag 28. maj 2025

Unge fritidsjobbere kan være vejen til flere chauffører

Vognmænd giver arbejdsdrenge som Magnus et lærerigt og praktisk indblik i deres erhverv samt chaufførfaget. Det er vigtigt for vores branche, som i høj grad skriger på arbejdskraft til fremtiden, fortæller John Skovrup i det nye afsnit af ITD’s podcast “Vognmanden”.

Unge fritidsjobbere kan være vejen til flere chauffører >
mandag 26. maj 2025

ITD samlede danske vognmænd til endnu et vellykket Åbent Vognmandsmøde

Der var både skarpe holdninger og store grin, da ITD lørdag den 24. maj 2025 samlede cirka 150 fra branchen til Åbent Vognmandsmøde hos Jens Konrad A/S. Her blev der sat fokus på branchens mange udfordringer samt delt erfaringer – og ikke mindst sparket dæk.

ITD samlede danske vognmænd til endnu et vellykket Åbent Vognmandsmøde >