torsdag 02. maj 2019 11:32

ITD: Nyt affaldsudspil når ikke helt i mål

Regeringen vil med en ny reform af affaldssektoren sikre, at mere affald i fremtiden bliver genanvendt i stedet for at ryge på forbrændingen. ITD deler regeringens grønne ambition og opfordrer samtidig til, at partierne hurtigst muligt tager udspillet med til forhandlingsbordet.

Regeringen præsenterede den 1. maj 2019 en revideret forsyningsstrategi for affaldssektoren. Udspillet indeholder en lang række tiltag, der skal gøre Danmark til et foregangsland for den grønne omstilling med fokus på forebyggelse af affald og mere genanvendelse. For ITD er en modernisering af sektoren helt afgørende, hvis Danmark skal nå i mål med omstillingen til cirkulær økonomi.  

- Omstillingen til mere genanvendelse kommer desværre ikke af sig selv. Den kræver kort og godt et opgør med den nuværende og forældede regulering af affaldssektoren, hvor kommunerne i dag har monopol på store dele af både indsamlingen og behandlingen af affaldet. Derfor er vi også grundlæggende tilfredse med regeringens udspil, der lægger op til en generel konkurrenceudsættelse af sektoren, siger Lasse Kristoffersen, politisk konsulent i ITD.

Desværre indgår indsamlingen af husholdningsaffaldet ikke i udspillet, og dermed når man heller ikke denne gang helt i mål.

- Det reviderede udspil indeholder en række positive tiltag fra den foregående forsyningsstrategi, men i ITD er vi ærgerlige over, at man - heller ikke i denne omgang - ønsker at konkurrenceudsætte indsamlingen af husholdningsaffaldet. Det vil vi naturligvis fortsat kæmpe for i de kommende forhandlinger, siger Lasse Kristoffersen.   

Udspillet indebærer blandt andet, at det forbrændingsegnede erhvervsaffald skal indsamles af private virksomheder, kortere sagsbehandlingstider for tilladelser til import og eksport af affald, mere rimelige affaldsforbrændingstakster samt konkurrenceudsættelse af behandlingen af det genanvendelige affald.  

 

Læs regeringens udspil her

 

Foto: Colourbox

SENESTE ITD NYT
fredag 20. marts 2026

Nye krav til luftfragt: Har du styr på godkendelserne?

Den 1. januar 2026 trådte nye regler for sikkerhedskontrolleret luftfragt og luftpost i kraft. Kører du med denne type gods, skal du være opmærksom på, at du fremover skal leve op til en række nye krav. Der er en overgangsperiode frem til udgangen af 2026, men derefter skal kravene være opfyldt.

Nye krav til luftfragt: Har du styr på godkendelserne? >
torsdag 19. marts 2026

ADR Nyhedsbrev marts 2026

ADR Nyhedsbrev nummer 1 2026 indeholder følgende emner: Opdaterede materialer – Egenkontrol af ildslukkere med i prisen for ADR Sikkerhedsrådgivning – Pas på tunnelkoder ved transport af begrænsede mængder (LQ) over 8 tons – Beredskabsstyrelsen om krav til brandbestandighed af orange skilte – ADR kap. 1.3-uddannelse skal repeteres

ADR Nyhedsbrev marts 2026 >
torsdag 19. marts 2026

Langvarigt vejarbejde spærrer central rute i Rumænien for tung transport

Frem til midten af juni 2026 er en central strækning på DN7 mellem Râmnicu Vâlcea og Sibiu lukket for køretøjer over 7,5 ton i dagtimerne. Det betyder omkørsler, potentielle forsinkelser og ændret planlægning af kørslen. Vi giver dig overblikket over restriktionerne samt alternative ruter.

Langvarigt vejarbejde spærrer central rute i Rumænien for tung transport >