fredag 18. januar 2019 15:10

ITD: Ros til beskæftigelsesministeren for indsats mod arbejdsulykker i vejgodstransportbranchen

På baggrund af et stigende antal dødsulykker i vejgodstransporten i 2018 har beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen besluttet at iværksætte en række nye indsatser, der skal vende den negative udvikling. Udviklingen vækker også bekymring hos ITD, som derfor glæder sig over udspillet fra ministeren.

Tilsyn, vidensdeling og større åbenhed skal bidrage til, at vejgodstransportbranchen oplever et 2019 med færre ulykker. Arbejdstilsynet skal i forbindelse med deres tilsyn blandt andet have øget fokus på arbejde i højden, akutte overbelastninger og risikoen for at blive ramt af nedfaldne genstande. Arbejdstilsynet skal derudover løbende mødes med branchen for at analysere alvorlige ulykker, og så skal tilsynet informere mere målrettet om indsatsen og forebyggelsesinitiativer på hjemmesiden.

-  Det er positivt, at ministeren nu sætter gang i at løfte sikkerheden på arbejdspladserne i transportbranchen. Vi er helt enige med ministeren i, at vi skal have knækket ulykkeskurven. Intentionerne om en målrettet indsats og fokus på forebyggelse er helt rigtige. Det er også glædeligt, at ministeren lægger op til en høj inddragelse af branchen, og fra ITD´s side stiller vi meget gerne op, siger Jørn-Henrik Carstens, chef for ITD's politiske afdeling.

Ifølge pressemeddelelsen fra ministeriet skal de sidste detaljer i indsatsen falde på plads i januar i tæt samarbejde med parterne i branchen.

 

Læs pressemeddelelsen her: https://bm.dk/nyheder-presse/pressemeddelelser/2019/01/nye-initiativer-skal-forebygge-alvorlige-ulykker-indenfor-transport-af-vejgods/ 

 

Foto: Colourbox

SENESTE ITD NYT
fredag 14. marts 2025

Nyt målrettet forløb om sikkerhed i vejgodstransport – skal I være med?

Arbejdstilsynet sætter i år ekstra fokus på godschaufførernes sikkerhed og tilbyder derfor et nyt forløb over to møder med formålet om en målrettet forebyggelse af ulykker. Dette giver rig mulighed for at få ny viden og konkrete ideer til at styrke sikkerheden i hverdagen.

Nyt målrettet forløb om sikkerhed i vejgodstransport – skal I være med? >
torsdag 13. marts 2025

Mund- og klovesyge i Ungarn — restriktioner for transport af dyr, kød og mælk

Der er rapporteret om et udbrud af mund- og klovesyge i Ungarn, som primært udgør en risiko for svin, får, geder, kvæg og bisonokser.

Mund- og klovesyge i Ungarn — restriktioner for transport af dyr, kød og mælk >
onsdag 12. marts 2025

Vejafgift: Fejlramt kontrolpunkt rejser tvivl om kontrolsystemet

ITD registrerer i øjeblikket et stort antal uretmæssige vejafgiftsbøder, hvor et kontrolpunkt i Nordjylland udsteder bøder til køretøjer, der på det påståede overtrædelsestidspunkt har befundet sig et helt andet sted. En alvorlig fejltype, der får formanden for ITD til at sætte spørgsmålstegn ved, om vognmænd kan stole på kontrolsystemet.

Vejafgift: Fejlramt kontrolpunkt rejser tvivl om kontrolsystemet >