fredag 18. januar 2019 15:10

ITD: Ros til beskæftigelsesministeren for indsats mod arbejdsulykker i vejgodstransportbranchen

På baggrund af et stigende antal dødsulykker i vejgodstransporten i 2018 har beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen besluttet at iværksætte en række nye indsatser, der skal vende den negative udvikling. Udviklingen vækker også bekymring hos ITD, som derfor glæder sig over udspillet fra ministeren.

Tilsyn, vidensdeling og større åbenhed skal bidrage til, at vejgodstransportbranchen oplever et 2019 med færre ulykker. Arbejdstilsynet skal i forbindelse med deres tilsyn blandt andet have øget fokus på arbejde i højden, akutte overbelastninger og risikoen for at blive ramt af nedfaldne genstande. Arbejdstilsynet skal derudover løbende mødes med branchen for at analysere alvorlige ulykker, og så skal tilsynet informere mere målrettet om indsatsen og forebyggelsesinitiativer på hjemmesiden.

-  Det er positivt, at ministeren nu sætter gang i at løfte sikkerheden på arbejdspladserne i transportbranchen. Vi er helt enige med ministeren i, at vi skal have knækket ulykkeskurven. Intentionerne om en målrettet indsats og fokus på forebyggelse er helt rigtige. Det er også glædeligt, at ministeren lægger op til en høj inddragelse af branchen, og fra ITD´s side stiller vi meget gerne op, siger Jørn-Henrik Carstens, chef for ITD's politiske afdeling.

Ifølge pressemeddelelsen fra ministeriet skal de sidste detaljer i indsatsen falde på plads i januar i tæt samarbejde med parterne i branchen.

 

Læs pressemeddelelsen her: https://bm.dk/nyheder-presse/pressemeddelelser/2019/01/nye-initiativer-skal-forebygge-alvorlige-ulykker-indenfor-transport-af-vejgods/ 

 

Foto: Colourbox

SENESTE ITD NYT
fredag 30. maj 2025

Ny digital skabelon skal hjælpe SMV’er med bæredygtighedsrapportering

Små og mellemstore virksomheder (SMV’er) har fået et nyt og gratis værktøj, der skal gøre det lettere at arbejde med bæredygtighedsrapportering.

Ny digital skabelon skal hjælpe SMV’er med bæredygtighedsrapportering >
onsdag 28. maj 2025

Unge fritidsjobbere kan være vejen til flere chauffører

Vognmænd giver arbejdsdrenge som Magnus et lærerigt og praktisk indblik i deres erhverv samt chaufførfaget. Det er vigtigt for vores branche, som i høj grad skriger på arbejdskraft til fremtiden, fortæller John Skovrup i det nye afsnit af ITD’s podcast “Vognmanden”.

Unge fritidsjobbere kan være vejen til flere chauffører >
mandag 26. maj 2025

ITD samlede danske vognmænd til endnu et vellykket Åbent Vognmandsmøde

Der var både skarpe holdninger og store grin, da ITD lørdag den 24. maj 2025 samlede cirka 150 fra branchen til Åbent Vognmandsmøde hos Jens Konrad A/S. Her blev der sat fokus på branchens mange udfordringer samt delt erfaringer – og ikke mindst sparket dæk.

ITD samlede danske vognmænd til endnu et vellykket Åbent Vognmandsmøde >