mandag 25. november 2019 16:11

ITD vil være med til at skabe enklere regler for vejgodstransporten

Erhvervsminister Simon Kollerup har i dag sat de sidste navne på listen over deltagere i Erhvervslivets EU- og regelforum, som dermed er klar til at trække i arbejdstøjet. ITD hilser det nye forum velkommen, og brancheforeningen vil gerne være en aktiv medspiller og sørge for, at der også bliver set på forhold i vejgodstransporten.

Regeringen besluttede i september måned at nedsætte Erhvervslivets EU- og regelforum som afløsning for Virksomhedsforum og Implementeringsrådet. Det nye forum skal arbejde for at sikre både enkle og overskuelige regler i dansk lovgivning og danske interesser, når EU-regler bliver til, og når de skal implementeres.

 

- I ITD er vi meget glade for, at regeringen har besluttet at videreføre arbejdet fra Virksomhedsforum og Implementeringsrådet i det nye forum. Det er helt afgørende at fastholde et højt fokus på at sikre gode vækst- og rammebetingelser for danske virksomheder, så de kan klare sig i den stadig stigende internationale konkurrence, siger administrerende direktør i ITD, Carina Christensen.

 

Et af de temaer, som det nye forum skal se på, er, hvordan man skaber lovgivning, som er tilpasningsdygtig over for nye teknologiske løsninger og forretningsmodeller.

 

- Der lyder en klar opfordring til det nye forum om hurtigt at trække i arbejdstøjet og komme i gang med arbejdet. Og når vi sender et sådant ønske afsted, så er ITD naturligvis klar til at være en aktiv medspiller i arbejdet for at sørge for, at man husker vejgodstransportens forhold, siger Carina Christensen.

 

- Vejgodstransporterhvervet står over for gennemgribende forandringer de kommende år. Selvkørende teknologier og helt nye digitale forretningsmodeller vil stille meget store krav til transportvirksomheder, som skal kunne omstille sig til en ny virkelighed. Skal den opgave lykkes, kræver det, at de lovgivningsmæssige rammer er på plads. Og tiden er knap – selvom mange nye teknologier i dag lyder som fjerne fremtidsscenarier, men de vil ramme os hurtigere, end vi regner med, siger hun.

 

Erhvervslivets EU- og regelforum mødes første gang den 19. december 2019.

 

 

SENESTE ITD NYT
fredag 10. oktober 2025

Vintersæsonen nærmer sig, og det medfører pligt om brug af vinterdæk og snekæder i mange lande

Det er vigtigt at være opmærksom på regler om påbud om brug af vinterdæk og snekæder. ITD giver dig her en oversigt over de krav, du skal være opmærksom på.

Vintersæsonen nærmer sig, og det medfører pligt om brug af vinterdæk og snekæder i mange lande >
fredag 03. oktober 2025

Vejafgiftsbøder udstedes ikke til flere lande

De danske myndigheder udsteder ikke vejafgiftsbøder til køretøjer fra Ungarn og Spanien, afslører nye oplysninger. International Transport Danmark kalder det endnu et eksempel på, hvordan den kilometerbaserede vejafgift er hastet igennem, mens Danmarksdemokraterne kalder det en åbenlys konkurrenceforvridning.

Vejafgiftsbøder udstedes ikke til flere lande >
fredag 03. oktober 2025

ITD's bestyrelse på tour i oktober og november

Du kan stadig nå at melde dig til ITD's bestyrelse på tour i oktober-november i Hobro, Fredericia eller Ringsted, med fokus på vores fælles fremtid og de vigtigste dagsordener for branchen. Nyeste status på vejafgifter samt et indblik i, hvordan ITD arbejder for at gøre det lettere at være vognmand i hverdagen, er hovedemnerne. Derudover vil vi præsentere de mange fordele ved dit medlemskab og de tiltag, vi har sat i gang. Vi vil lytte til dine tanker og idéer om ITD's nuværende tilstand og fremtidige retning.

ITD's bestyrelse på tour i oktober og november >