torsdag 04. april 2019 11:01

Rekord stor tilmelding til ITD’s generalforsamling

Der er dømt trængsel, når ITD lørdag den 6. april 2019 holder sin årlige generalforsamling på Hotel Opus i Horsens. To dage før generalforsamlingen er over 200 personer tilmeldt.

At ITD er en yderst populær forening kan afspejles i den rekord store interesse blandt medlemmerne for at deltage i generalforsamlingen, hvor vognmændene får god mulighed for at møde kollegaerne i branchen og netværke.

 

Torsdag har langt over 200 personer tilmeldt sig generalforsamlingen, som primært tæller medlemmer men også gæster. Deltagerantallet blandt medlemmer slår rekord i foreningens 70-årige historie. 

 

- Det glæder mig utroligt meget, at så mange medlemmer møder op på generalforsamlingen. Det viser, at vi er en levende forening, som medlemmerne brænder for og engagerer sig i. Vi har en bredt sammensat medlemsskare, og på generalforsamlingen har alle mulighed for at være med og blive involveret i dialogen og beslutningerne. Jeg er stolt over, at ITD – modsat mange andre foreninger – har en åben og demokratisk struktur, hvor vi sætter pris på involvering og engagement - præcis som det bør findes i enhver moderne og fremsynet forening. Det sætter vores medlemmer tydeligvis også stor pris på, siger ITD's formand, Gert Jakobsen.  

 

Deltagerantallet kan meget vel vokse, da medlemmer, der endnu ikke har tilmeldt sig, stadig har mulighed for at melde sig til. Generalforsamlingen begynder klokken 9.30 på Hotel Opus i Horsens.

SENESTE ITD NYT
torsdag 13. marts 2025

Mund- og klovesyge i Ungarn — restriktioner for transport af dyr, kød og mælk

Der er rapporteret om et udbrud af mund- og klovesyge i Ungarn, som primært udgør en risiko for svin, får, geder, kvæg og bisonokser.

Mund- og klovesyge i Ungarn — restriktioner for transport af dyr, kød og mælk >
onsdag 12. marts 2025

Vejafgift: Fejlramt kontrolpunkt rejser tvivl om kontrolsystemet

ITD registrerer i øjeblikket et stort antal uretmæssige vejafgiftsbøder, hvor et kontrolpunkt i Nordjylland udsteder bøder til køretøjer, der på det påståede overtrædelsestidspunkt har befundet sig et helt andet sted. En alvorlig fejltype, der får formanden for ITD til at sætte spørgsmålstegn ved, om vognmænd kan stole på kontrolsystemet.

Vejafgift: Fejlramt kontrolpunkt rejser tvivl om kontrolsystemet >
onsdag 12. marts 2025

Genbrugsemballager omfattes af producentansvar

Det udvidede producentansvar for emballage betyder, at også virksomheder, som tilgængeliggør genbrugsemballager i Danmark, skal registrere sig, indberette mængder og afholde udgifterne, når emballagen bliver til affald. Genbrugsemballager, som f.eks. plastkasser, palletanke, pallelåg, paller mv. er dermed omfattet af producentansvaret. ITD har anmodet om, at europaller undtages, men det er endnu ikke afklaret.

Genbrugsemballager omfattes af producentansvar >