mandag 28. januar 2019 14:41

Søren Gade på besøg hos ITD

Søren Gade (V) besøgte mandag den 28. januar 2019 ITD for at drøfte aktuelle europapolitiske sager på transportområdet. Søren Gade er kandidat til Europa-Parlamentsvalget, der afholdes den 26. maj.

Som optakt til Europa-Parlamentsvalget den 26. maj 2019 mødtes ITD mandag den 28. januar 2019 med Søren Gade (V) i forbindelse med hans kandidatur til Europa-Parlamentet.

 

- Vi er rigtigt glade for, at Søren Gade ville besøge os, og det glæder os meget, at han udviste stor interesse for transportområdet. Det kommende Europa-Parlament får vigtige opgaver med at følge op på vejpakkeforhandlingerne, sikre transporterne med Storbritanniens udtræden af EU samt sikre den fremtidige fælles regulering på områder, som den hastige teknologiske udvikling, klima og miljø med mere. Alt sammen emner, som vil få stor betydning for hele Europa og efterlader mange spørgsmål om, hvor EU er på vej hen. Dansk vejgodstransport får brug for stærke kræfter i Europa-Parlamentet, for erhvervet har brug for nye, fælles EU-regler, som fortolkes ens, som virksomhederne kan efterleve, og som myndighederne kan kontrollere og håndhæve effektivt, siger ITD’s administrerende direktør, Carina Christensen.

SENESTE ITD NYT
fredag 28. november 2025

Krav om hastighedsattest afskaffes fra mandag

ITD’s arbejde bærer nu frugt: Fra på mandag slipper du for kravet om en hastighedsattest – men husk, at installationsmærket fortsat skal være på plads.

Krav om hastighedsattest afskaffes fra mandag >
torsdag 27. november 2025

To politikere gæster "Vognmanden" til en status på vejafgiften

I november-episoden af “Vognmanden” har værterne inviteret to Christiansborg-politikere i studiet til en vejafgiftsstatus. De stiller skarpt på hele skandalen og tager vognmændenes retssikkerhed til debat.

To politikere gæster "Vognmanden" til en status på vejafgiften >
torsdag 27. november 2025

Hvad sker der, hvis du pludselig ikke kan arbejde?

Har du styr på, hvad der sker, hvis du pludselig ikke kan arbejde? Mange vognmænd glemmer at sikre sig selv, men lidt forberedelse kan gøre en stor forskel for både dig og din virksomhed.

Hvad sker der, hvis du pludselig ikke kan arbejde? >