torsdag 21. marts 2019 16:46

Stadig usikkerhed om Vejpakkeafstemning

Selvom Europa-Parlamentets formand, Antonio Tajani, i dag har sat dato på afstemningen om den europæiske Vejpakke, er det stadig usikkert, hvorvidt den reelt gennemføres, da en gruppe parlamentsmedlemmer vil have den taget af plenardagsordenen. Parlamentsmedlemmernes anmodning behandles mandag den 25. marts 2019, og kan der opnås tilstrækkelig tilslutning, falder Vejpakkeafstemningen, der er planlagt til den 27. marts 2019 kl. 12.

Efter flere udsættelser og længere tids uvished om Vejpakkens skæbne bekræftede Europa-Parlamentets formand, Antonio Tajani, i dag, at vejpakken kommer til afstemning onsdag den 27. marts kl. 12 i Strasbourg. 

 

Alligevel er det stadig usikkert, om vejpakken også når så langt. Mandag den 25. marts 2019 skal EU’s plenarforsamling nemlig stemme om et forslag om at fjerne Vejpakken fra dagsordenen, og hvis der er tilstrækkelig tilslutning til dette, vil Vejpakkeafstemningen den 27. marts 2019 blive taget af dagsordenen, og dermed risikerer man, at forhandlingerne går i stå, indtil et nyt parlament er på plads. 

 

Dette scenarie vil være yderst uhensigtsmæssigt for den europæiske transportsektor.

 

Vi er naturligvis glade for, at Antonio Tajani nu har fastsat en dato for afstemning om Vejpakken, og vi håber intensivt, at det vil lykkes at få sendt den til afstemning som planlagt den 27. marts 2019. Der ligger flere års hårdt arbejde med at finde fælles fodslag for den europæiske transportsektor bag, og det arbejde bør under ingen omstændigheder tabes på gulvet ved afstemningen forinden på mandag, siger ITD’s politiske konsulent i Bruxelles, Emma Hadrovic. 


ITD følger naturligvis sagen.

 

Foto: Colourbox

 

SENESTE ITD NYT
torsdag 13. marts 2025

Mund- og klovesyge i Ungarn — restriktioner for transport af dyr, kød og mælk

Der er rapporteret om et udbrud af mund- og klovesyge i Ungarn, som primært udgør en risiko for svin, får, geder, kvæg og bisonokser.

Mund- og klovesyge i Ungarn — restriktioner for transport af dyr, kød og mælk >
onsdag 12. marts 2025

Vejafgift: Fejlramt kontrolpunkt rejser tvivl om kontrolsystemet

ITD registrerer i øjeblikket et stort antal uretmæssige vejafgiftsbøder, hvor et kontrolpunkt i Nordjylland udsteder bøder til køretøjer, der på det påståede overtrædelsestidspunkt har befundet sig et helt andet sted. En alvorlig fejltype, der får formanden for ITD til at sætte spørgsmålstegn ved, om vognmænd kan stole på kontrolsystemet.

Vejafgift: Fejlramt kontrolpunkt rejser tvivl om kontrolsystemet >
onsdag 12. marts 2025

Genbrugsemballager omfattes af producentansvar

Det udvidede producentansvar for emballage betyder, at også virksomheder, som tilgængeliggør genbrugsemballager i Danmark, skal registrere sig, indberette mængder og afholde udgifterne, når emballagen bliver til affald. Genbrugsemballager, som f.eks. plastkasser, palletanke, pallelåg, paller mv. er dermed omfattet af producentansvaret. ITD har anmodet om, at europaller undtages, men det er endnu ikke afklaret.

Genbrugsemballager omfattes af producentansvar >