fredag 25. september 2020 16:25

33 transport-organisationer i fælles opråb til Brexit-forhandlere

I et åbent brev til Brexit chefforhandlerne EU’s Michel Barnier og Storbritanniens David Frost er 33 europæiske transportorganisationer på initiativ af blandt andet ITD gået sammen om kraftigt at opfordre til, at der bliver fundet en løsning, der kan sikre åbne forsyningsveje mellem EU og Storbritannien også efter den 1. januar 2021.

Foto: shutterstock

 

Opfordringen kan læses her.

 

Hvert år kører der 2,3 millioner lastbiler mellem det europæiske kontinent og Storbritannien. Denne transport er afhængig af klare aftaler, hvis den fortsat skal fungere effektivt. Derfor haster det med at finde en løsning, og på mandag begynder sidste runde af Brexitforhandlingerne.

 

ITD følger Brexit-situation på tæt hold og orienterer løbende medlemmer på ITD Brexit-Guide.

SENESTE ITD NYT
tirsdag 15. april 2025

Kørselsforbud i maj 2025

Flere europæiske lande har dage med kørselsforbud i maj 2025. Du kan finde oversigten på ITD’s hjemmeside.

Kørselsforbud i maj 2025 >
fredag 11. april 2025

Vejafgift: Hvor bliver konduiten af?

Sund & Bælt følger ikke transportministerens klare udmeldinger om at annullere vejafgiftsbøder, der åbenlyst skyldes tekniske eller menneskelige fejl. Det understreger en ny aktindsigt, som Lastbil Magasinet har fået indsigt i.

Vejafgift: Hvor bliver konduiten af? >
fredag 11. april 2025

Opdatering af restriktioner ved transport af levende dyr til og fra Ungarn

Der er kommet nye restriktioner og foranstaltninger, som påvirker transport af levende dyr mellem Ungarn og de omkringliggende lande ─ dette især i forbindelse med udbrud af mund- og klovesyge.

Opdatering af restriktioner ved transport af levende dyr til og fra Ungarn >