fredag 25. september 2020 16:25

33 transport-organisationer i fælles opråb til Brexit-forhandlere

I et åbent brev til Brexit chefforhandlerne EU’s Michel Barnier og Storbritanniens David Frost er 33 europæiske transportorganisationer på initiativ af blandt andet ITD gået sammen om kraftigt at opfordre til, at der bliver fundet en løsning, der kan sikre åbne forsyningsveje mellem EU og Storbritannien også efter den 1. januar 2021.

Foto: shutterstock

 

Opfordringen kan læses her.

 

Hvert år kører der 2,3 millioner lastbiler mellem det europæiske kontinent og Storbritannien. Denne transport er afhængig af klare aftaler, hvis den fortsat skal fungere effektivt. Derfor haster det med at finde en løsning, og på mandag begynder sidste runde af Brexitforhandlingerne.

 

ITD følger Brexit-situation på tæt hold og orienterer løbende medlemmer på ITD Brexit-Guide.

SENESTE ITD NYT
fredag 03. oktober 2025

Vejafgiftsbøder udstedes ikke til flere lande

De danske myndigheder udsteder ikke vejafgiftsbøder til køretøjer fra Ungarn og Spanien, afslører nye oplysninger. International Transport Danmark kalder det endnu et eksempel på, hvordan den kilometerbaserede vejafgift er hastet igennem, mens Danmarksdemokraterne kalder det en åbenlys konkurrenceforvridning.

Vejafgiftsbøder udstedes ikke til flere lande >
fredag 03. oktober 2025

ITD's bestyrelse på tour i oktober og november

Du kan stadig nå at melde dig til ITD's bestyrelse på tour i oktober-november i Hobro, Fredericia eller Ringsted, med fokus på vores fælles fremtid og de vigtigste dagsordener for branchen. Nyeste status på vejafgifter samt et indblik i, hvordan ITD arbejder for at gøre det lettere at være vognmand i hverdagen, er hovedemnerne. Derudover vil vi præsentere de mange fordele ved dit medlemskab og de tiltag, vi har sat i gang. Vi vil lytte til dine tanker og idéer om ITD's nuværende tilstand og fremtidige retning.

ITD's bestyrelse på tour i oktober og november >
torsdag 02. oktober 2025

Flere affaldsmodtagere skal indberette til Affaldsdatasystemet

Flere aktører med pligt til at indberette, ny indberetningsfrist og ændrede affaldsfraktionskoder. Det er blandt konsekvenserne af en ny bekendtgørelse om Affaldsdatasystemet, som forventes at træde i kraft den 1. januar 2026.

Flere affaldsmodtagere skal indberette til Affaldsdatasystemet >