lørdag 24. oktober 2020 16:36

Christian S. Madsen fortsætter som formand for ITD

Bestyrelsen i ITD har konstitueret sig efter ITD’s generalforsamling 2020, og Christian S. Madsen er genudpeget som formand for ITD. På generalforsamlingen var der også genvalg til bestyrelsesmedlemmerne Niels Juel Nielsen, John Agervig Skovrup og Lars Jørgen Skov, mens der var nyvalg til Jørn Skov.

På billedet ses fra venstre mod højre: Ib Andersen, Ole Velbæk, Christian S. Madsen (formand), Lars Jørgen Skov, John A. Skovrup, Niels Juel Nielsen (næstformand), Jørn Skov.

 

Christian S. Madsen fortsætter som formand for ITD, og Niels Juel Nielsen fortsætter som næstformand. Det står klart efter et konstituerende bestyrelsesmøde i forlængelse af dagens generalforsamling i ITD.

 

På ITD’s generalforsamling 2020 i Messe C i Fredericia lørdag den 24. oktober 2020 var der valg af bestyrelsesmedlemmer. Der var genvalg til Niels Juel Nielsen, John Agervig Skovrup og Lars Jørgen Skov samt nyvalg til Jørn Skov. Bestyrelsesmedlemmerne er valgt for to år.

 

Dermed består bestyrelsen det kommende år af formand Christian S. Madsen, næstformand Niels Juel Nielsen, Jørn Skov, Lars Jørgen Skov, John Agervig Skovrup, Ib Andersen og Ole Velbæk.

 

Det betyder samtidig et farvel og stor tak for indsatsen til Poul Henrik Schou efter 4 perioder i bestyrelsen.

 

Generalforsamlingen valgte også tre suppleanter til bestyrelsen. Der var genvalg til Birger Nielsen, René Spuur Hansen og Jens Aage Daugaard. Suppleanter til ITD’s bestyrelse vælges for et år ad gangen.

SENESTE ITD NYT
torsdag 14. august 2025

Har du styr på momsen?

Fristen for at indberette og betale moms den 1. september 2025 nærmer sig. Læs med her og bliv klogere på Skattestyrelsens råd til at komme godt i mål med momsregnskabet – før, under og efter indberetning.

Har du styr på momsen? >
tirsdag 12. august 2025

Nyt om vejafgift i Holland

Fra 1. juli 2026 indfører Holland en ny kilometerbaseret vejafgift. Fra denne dato kan man ikke længere benytte eurovignetten, men skal betale en kilometerbaseret vejafgift. Det kan gøres via en køretøjsenhed.

Nyt om vejafgift i Holland >
tirsdag 12. august 2025

Nyt ITD-netværk ruster næste generation af vognmænd

Sparring, erfaringsdeling og målrettede faglige input er nøgleordene for ITD’s nye netværk “Næste Generation”. Netværket er henvendt den næste generation af vognmænd: Dem, der lige har overtaget en virksomhed og dem, der står over for det.

Nyt ITD-netværk ruster næste generation af vognmænd >