fredag 13. marts 2020 19:36

Den grænseoverskridende varetransport er undtaget indrejseforbuddet i Danmark

Regeringen har netop meldt ud, at der fra i morgen den 14. marts 2020 klokken 12.00 indføres indrejseforbud i Danmark. Det er vigtigt at understrege, at godstransporten ikke er omfattet, og den grænseoverskridende transport af varer ind og ud af Danmark er altså stadig er mulig. Indrejseforbuddet gælder foreløbig indtil den 13. april 2020.

For at understøtte et effektivt flow oprettes priority lanes til varetransport over grænsen.

 

Det er afgørende for forsyningssikkerheden, at den grænseoverskridende varetransport er undtaget rejseforbuddet. Derfor er indretningen af indrejseforbuddet med undtagelse af varetransport klog og fornuftig. Vi hilser det velkomment, at regeringen vil sikre optimale arbejdsvilkår for transporterhvervet, og at der ikke indføres grænsekontrol af varetransporterne ved grænsekontrollen, og at lastbilchauffører ikke er omfattet. Vi må og skal kunne opretholde import og eksport for at sikre forsyningssikkerheden og for at understøtte dansk økonomi og danske arbejdspladser, siger ITD’s administrerende direktør, Carina Christensen.

Regeringen understreger, at indrejseforbuddet netop gennemføres under hensyn til opretholdelsen af de nødvendige forsyningskæder, og på en måde så de så vidt muligt ikke hindrer virksomhedernes muligheder for at modtage leverancer fra eller eksportere varer til udlandet.

 

Regeringens seneste tiltag sker ikke, fordi der er en øget fare, men for at neddrosle unødvendig rejseaktivitet og sikre, at de, der er nødt til at krydse grænsen, kan gøre dette sikkert.

 

 

 

SENESTE ITD NYT
tirsdag 24. februar 2026

ITD-formand tordner mod reducerede toldåbningstider

Toldstyrelsens sene udmelding om markant reducerede åbningstider skaber stor usikkerhed, presser virksomhedernes planlægning og risikerer at føre til store forsinkelser – selv efter mindre justeringer.

ITD-formand tordner mod reducerede toldåbningstider >
tirsdag 24. februar 2026

Vær opmærksom på kortere åbningstid på toldekspeditioner

Fra den 1. marts 2026 reducerer Toldstyrelsen åbningstiderne på en række toldekspeditioner rundt i landet. Det er særligt ydertimerne, der bliver skåret væk, og flere steder ophører den døgnåbne ekspedition samt weekendekspeditionen helt eller delvist.

Vær opmærksom på kortere åbningstid på toldekspeditioner >
mandag 23. februar 2026

Den næste generation samles om lederrollen og branchens fremtid

Den næste generation vil ikke bare overtage nøglerne til vognmandsforretningen. De vil udvikle sig som ledere og tage aktiv del i branchens fremtid. Det stod klart, da ITD i sidste uge samlede Netværk Næste Generation for første gang.

Den næste generation samles om lederrollen og branchens fremtid >