onsdag 18. marts 2020 13:13

ITD: Alle EU-lande må og skal sikre en hurtig passage af varer over deres grænser

Forsyningssikkerheden må og skal opretholdes i den aktuelle sundhedskrise, og det kræver effektivitet og proportionalitet i de europæiske grænselukninger. ITD konstaterer lange køer, som bliver ved med at vokse, ved grænseovergangene ind til Polen for godstransport og godschauffører. ITD opfordrer derfor de danske myndigheder til at gå i dialog med de polske myndigheder om muligheden for en mere smidig kontrol af godstransporterne.

De fleste europæiske lande går solo med nationale tiltag på grænselukninger - i stedet for en koordineret EU-indsats. Det stiller ekstra store krav til, at hvert enkelt land sikrer en hurtig og effektiv passage af varer, så forsyningssikkerheden kan opretholdes i hele Europa, mener ITD.

 

- I mange EU-medlemslande passerer varerne effektivt og uhindret over grænserne, men lige nu er lange ventetider på grænsen ind til Polen en stor udfordring for flere danske transportører. Vi får meldinger i skrivende stund om ventetider på 20-24 timer ind over Frankfurt Oder og 6-8 timer over Pomellen/Kolbaskowo. Der tages temperatur på alle – inklusive chaufførerne, og de skal også udfylde en seddel. Alt dette sinker alle i øjeblikket, og varernes frie bevægelighed er meget generet. Det er ikke kun til skade for forsyningssikkerheden. Det kan også bremse Danmarks store eksport/import med Polen til skade for dansk økonomi og danske arbejdspladser, siger ITD’s administrerende direktør, Carina Christensen.

 

ITD har i dag kontaktet de danske myndigheder med en klar opfordring til at gå i dialog med de polske myndigheder om muligheden for at åbne priority lanes og tilvejebringe en mere smidig kontrol af godstransporterne. Tilsvarende er ITD i tæt dialog med sin polske søsterorganisation for også den vej at få løst situationen med de polske myndigheder.

 

ITD opfordrer samtidig sine medlemsvirksomheder til fortsat at melde deres oplevelser ved grænseovergange ind på corona@itd.dk

SENESTE ITD NYT
onsdag 01. april 2026

Østrigsk kørselsforbud med tre dages varsel skaber kaos

Med blot få dages varsel har Østrig indført kørselsforbud i påsken. Det skaber uforudsigelige vilkår for vognmændene og forsinker transporter på tværs af Europa, advarer International Transport Danmark (ITD).

Østrigsk kørselsforbud med tre dages varsel skaber kaos >
onsdag 01. april 2026

Østrig: Kørselsforbud i påsken og sommeren 2026

Østrig har fastsat en række kørselsforbud i påsken og hen over sommeren for køretøjer eller vogntog over 7,5 ton. Få overblikket her.

Østrig: Kørselsforbud i påsken og sommeren 2026 >
onsdag 01. april 2026

Deltag i webinar og bliv klar til nyt krav om ELO

Snart bliver det obligatorisk at anvende en såkaldt ELO-stregkode ved transporter mellem Frankrig og Storbritannien. Den 7. april har du mulighed for at deltage i et webinar og få styr på de nye regler, før de træder i kraft den 20. april 2026.

Deltag i webinar og bliv klar til nyt krav om ELO >