onsdag 18. marts 2020 13:13

ITD: Alle EU-lande må og skal sikre en hurtig passage af varer over deres grænser

Forsyningssikkerheden må og skal opretholdes i den aktuelle sundhedskrise, og det kræver effektivitet og proportionalitet i de europæiske grænselukninger. ITD konstaterer lange køer, som bliver ved med at vokse, ved grænseovergangene ind til Polen for godstransport og godschauffører. ITD opfordrer derfor de danske myndigheder til at gå i dialog med de polske myndigheder om muligheden for en mere smidig kontrol af godstransporterne.

De fleste europæiske lande går solo med nationale tiltag på grænselukninger - i stedet for en koordineret EU-indsats. Det stiller ekstra store krav til, at hvert enkelt land sikrer en hurtig og effektiv passage af varer, så forsyningssikkerheden kan opretholdes i hele Europa, mener ITD.

 

- I mange EU-medlemslande passerer varerne effektivt og uhindret over grænserne, men lige nu er lange ventetider på grænsen ind til Polen en stor udfordring for flere danske transportører. Vi får meldinger i skrivende stund om ventetider på 20-24 timer ind over Frankfurt Oder og 6-8 timer over Pomellen/Kolbaskowo. Der tages temperatur på alle – inklusive chaufførerne, og de skal også udfylde en seddel. Alt dette sinker alle i øjeblikket, og varernes frie bevægelighed er meget generet. Det er ikke kun til skade for forsyningssikkerheden. Det kan også bremse Danmarks store eksport/import med Polen til skade for dansk økonomi og danske arbejdspladser, siger ITD’s administrerende direktør, Carina Christensen.

 

ITD har i dag kontaktet de danske myndigheder med en klar opfordring til at gå i dialog med de polske myndigheder om muligheden for at åbne priority lanes og tilvejebringe en mere smidig kontrol af godstransporterne. Tilsvarende er ITD i tæt dialog med sin polske søsterorganisation for også den vej at få løst situationen med de polske myndigheder.

 

ITD opfordrer samtidig sine medlemsvirksomheder til fortsat at melde deres oplevelser ved grænseovergange ind på corona@itd.dk

SENESTE ITD NYT
torsdag 04. september 2025

Vedligehold på ITD’s hjemmesider i weekenden den 19. - 21. september

På grund af planlagt vedligeholdelse vil ITD’s hjemmesider være offline i weekenden den 19. - 21. september, herunder www.fde.dk, www.itd.dk, www.vialtis.com, myvialtis.com og fdeplus.dk. Vi beklager ulejligheden.

Vedligehold på ITD’s hjemmesider i weekenden den 19. - 21. september >
onsdag 03. september 2025

Grøn pulje: Ansøgningssystemet virker nu efter anden runde med tekniske problemer

Systemet skulle, efter tekniske problemer tidligere på dagen, have åbnet klokken 12, men blev først meldt klar af Vejdirektoratet kl. 12.59.

Grøn pulje: Ansøgningssystemet virker nu efter anden runde med tekniske problemer >
onsdag 03. september 2025

Vejafgift: ITD stævner flere ministerier for ulovlig bødepraksis

Brancheorganisationen International Transport Danmark har stævnet Transportministeriet og Skatteministeriet for at bryde loven i forbindelse med den kilometerbaserede vejafgift.

Vejafgift: ITD stævner flere ministerier for ulovlig bødepraksis >