fredag 28. august 2020 11:30

ITD forlænger forsikringssamarbejde med Tryg

ITD vil også i de kommende år kunne tilbyde attraktive forsikringsløsninger gennem samarbejdet med forsikringskoncernen Tryg. Det står klart, efter at ITD’s administrerende direktør, Carina Christensen, og Trygs CEO, Morten Hübbe, i går satte deres underskrifter på en forlængelse af samarbejdsaftalen, så den nu strækker sig frem til midten af 2024.

Foto: Carina Christensen og Morten Hübbe underskriver aftalen på ITD’s kontor på Vesterbrogade i København.

 

ITD vil også fremadrettet tilbyde attraktive forsikringsløsninger og specialiseret rådgivning via Tryg. Det står klart, efter de to parter i går indgik en forlængelse af deres nuværende samarbejde, så det nu løber til år 2024. Dermed kan ITD’s medlemmer og kunder de kommende år nyde godt af Trygs salgskorps med specialiserede transportassurandører, et supportteam med specialviden om transportbranchen og et skadekorps med sværgodstaksatorer og skadebehandlere med særlig viden inden for transport- og sværgodsskader. 

 

- Vi er glade for at kunne fortsætte vores samarbejde med Tryg og tilbyde attraktive og specialiserede forsikringsløsninger inden for vejgodstransport. Vi har samarbejdet med Tryg gennem mange år og opbygget en gensidig forståelse for, hvad der er vigtigt for vores branche i forsikringssager, og det vil vi bygge videre på, siger Carina Christensen, administrerende direktør i ITD.

 

Ifølge den ny aftale, vil det fortsat være ITD, der står for en del af administrationen af ordningen. Derudover vil der også som nu være fokus på løbende at udvikle værditilbud.

 

- Forsikring udgør en meget væsentlig risikoafdækning inden for vejgodssektoren, og derfor er det vigtigt, at man samarbejder med solide, erfarne og dygtige aktører inden for feltet. Det lever Tryg til fulde op til, og fra ITD’s side vil vi arbejde for, at branchen får de mest attraktive forsikringsløsninger, der passer til lige netop deres behov, siger Carina Christensen.

SENESTE ITD NYT
fredag 30. januar 2026

Tilbagebetaling af vejafgift på fritagne køretøjer på vej

Har du betalt vejafgift for et køretøj, der senere er blevet fritaget med tilbagevirkende kraft, kan du efter planen se frem til at få pengene retur i næste uge.

Tilbagebetaling af vejafgift på fritagne køretøjer på vej >
fredag 30. januar 2026

Ændrede vilkår i pulje til grøn omstilling: Det skal du være opmærksom på

Vejdirektoratet gennemfører ændringer i vilkårene i puljen til grøn omstilling af tung vejtransport. Vi giver dig her et overblik over ændringerne, som både giver dig mulighed for mere fleksibel udbetaling af tilskud og præciserer reglerne for ens projekter med forskellig støtteprocent.

Ændrede vilkår i pulje til grøn omstilling: Det skal du være opmærksom på >
torsdag 29. januar 2026

International Transport Danmark sætter stævning af ministerier i bero

Brancheorganisationen International Transport Danmark sætter sin stævning af Transportministeriet og Skatteministeriet i bero. Det sker, fordi organisationen er i dialog med transportministeren om en revideret bødemodel for den kilometerbaserede vejafgift, oplyser branchedirektøren.

International Transport Danmark sætter stævning af ministerier i bero >