tirsdag 28. april 2020 08:57

ITD: Manglende betaling af vejbenyttelsesafgift skal sanktioneres konsekvent

Der skal være fair konkurrence, og det skal ikke kunne betale sig at snyde, mener ITD, der glæder sig over, at et opdateret IT-system har gjort det lettere for politiet at håndhæve reglerne og bøderne for betaling af vejbenyttelsesafgift.

Antallet af sager om manglende betaling af vejbenyttelsesafgift har ifølge politiet været stigende den seneste tid. Politiet har dog nu fået et opdateret IT-system, som betyder, at man hurtigt kan tjekke op på, om en lastbil har betalt den lovpligtige vejbenyttelsesafgift og udskrive en bøde, hvis det viser sig, at det ikke er tilfældet. Hos ITD er man glad for, at politiet nu mere effektivt kan gribe ind over for overtrædelserne.

 

- Det er rigtigt positivt, at politiet nu har fået bedre værktøjer i jagten på de virksomheder, der ikke betaler vejbenyttelsesafgifter, hvilket tilsyneladende sker i stigende omfang. Det er helt uacceptabel og unfair konkurrence, og vi mener i ITD, at sådanne overtrædelser skal sanktioneres hurtigt og konsekvent, og bøderne skal kunne mærkes. Det skal ikke kunne betale sig at snyde med vejbenyttelsesafgiften, siger politisk chefkonsulent i ITD, Mads Røddik Christensen. 

 

Politiets opdaterede IT-system blev taget i brug i begyndelsen af marts 2020, og i ITD hæfter man sig ved, at det er ny teknologi, der har hjulpet tungvognspolitiet.

 

- Vi glæder os over de positive resultater af politiets brug af nye digitale løsninger, og vi vil klart opfordre til, at man også i Danmark generelt bliver ved med at forfølge nye innovative teknologiske løsninger for at sikre en effektiv og konsekvent kontrolindsats, siger Mads Røddik Christensen.  

SENESTE ITD NYT
fredag 28. februar 2025

Husk nye takster for Eurovignette

ITD har tidligere meldt ud, at de nye takster for eurovignetten er blevet udskudt til den 25. marts 2025. Det betyder også, at takststrukturen ændres for eurovignetten, som er gældende i Luxembourg, Holland og Sverige.

Husk nye takster for Eurovignette >
torsdag 27. februar 2025

EU-forslag letter vognmænds administrative byrder

EU-Kommissionen vil ændre i de bureaukratiske regler for ESG-rapportering, så færre virksomheder er pålagt obligatorisk rapportering. En god nyhed for mange danske vognmænd - men den kommer for sent, fortæller EU-chef i ITD, Maria Feldberg.

EU-forslag letter vognmænds administrative byrder >
onsdag 26. februar 2025

Rumænien indfører RO e-Sigiliu ─ nyt system til overvågning af lastbiler

RO e-Sigiliu (RO e-Seal) er de rumænske skatte- og toldmyndigheders nyeste system til overvågning af transporter af højrisikogods i Rumænien. Systemet giver myndighederne adgang til oplysninger om placeringen af det transportmiddel, som det anvendes på.

Rumænien indfører RO e-Sigiliu ─ nyt system til overvågning af lastbiler >