onsdag 30. september 2020 13:26

ITD: Nej til PostNord pakkeskat

ITD bakker fuldt op om Foreningen for Dansk Internethandel (FDIH) klare afvisning af at finansiere PostNords fortsatte underskud med en pakkeafgift på danske netbutikker og logistikvirksomheder.

Foto: Shutterstock

 

ITD er helt enig med Foreningen for Dansk Internethandel (FDIH), som helt og holdent afviser at lade danske netbutikker og logistikvirksomheder betale for PostNords fortsatte underskud via en pakkeafgift. Det er en løsning, der tilsyneladende ligger på bordet i postforhandlingerne, og som desværre kan blive realiteten, hvis ikke der bliver kæmpet aktivt imod den.

 

- I et desperat forsøg på at tørre regningen for PostNords fortsatte underskud af på nogen, har man nu åbenbart kastet blikket på alle danskeres handel og opererer med en pakkeafgift. Hvis sådan et forslag bliver til virkelighed, hæmmer man i den grad danske virksomheder for at tilgodese sit eget underskudsgivende selskab. Det er helt urimeligt og hører ingen steder hjemme, siger administrerende direktør i ITD, Carina Christensen.

 

Politikerne skal snart til forhandlingsbordet for at afgøre, hvordan fremtidens postbefordring skal skrues sammen. Smertensbarnet er fortsat PostNord, der trods massive statstilskud ikke formår at drive en bæredygtig forretning, men gang på gang går til ejerne i form af den danske og svenske stat for at få yderligere tilskud. Det er særligt kritisabelt i kraft af, at dele af PostNord-koncernen, PostNord Logistics, opererer på pakke- og stykgodsmarkedet i skarp konkurrence med veldrevne private virksomheder, der ikke blot kan bede om flere skattepenge, hver gang kassen måtte være tom.

 

- Politikerne må påtage sig ansvaret for at skrue en postaftale sammen, der sikrer fair og lige konkurrencevilkår uden, at alle danskere skal opkræves en PostNord-skat. ITD har fremlagt flere forslag til, hvordan et frit postmarked kan sikre udbringning af breve og pakker langt mere effektivt, og private aktører har meldt sig klar til at løfte opgaven. Nu mangler vi bare at politikerne lytter, så vi kan undgå en decideret PostNord-skat, siger Carina Christensen.

SENESTE ITD NYT
fredag 21. februar 2025

ITD om vejafgiftsbøder: Større konduite er godt, men ikke nok

Efter halvanden måneds bødecirkus lover transportminister Thomas Danielsen, at flere vejafgiftsbøder vil blive annulleret. ITD glæder sig over ministerens tilkendegivelse, men stiller sig tvivlende overfor, om annullering af enkelte bøder vil løse problemerne.

ITD om vejafgiftsbøder: Større konduite er godt, men ikke nok >
torsdag 20. februar 2025

Fordobling af bødesatser kan ende med konkurser

Folketinget har netop drøftet en fordobling af bødesatsen for ikke korrekt betalt vejafgift. ITD frygter, at forslaget vil føre til konkurser blandt danske vognmænd, men glæder sig over transportministerens tilkendegivelse af, at flere bøder vil blive annulleret.

Fordobling af bødesatser kan ende med konkurser >
onsdag 19. februar 2025

Vejafgift: ITD gør indsigelse mod over 500 bøder

ITD advarede i sidste uge om alvorlige fejl i vejafgiftssystemet. Nu har organisationen modtaget over 500 bøder, som alle gøres indsigelse mod. Myndighederne bør tage ansvar og suspendere alle bøder, indtil vejafgiftssystemet fungerer optimalt, mener formand for ITD, John Agervig Skovrup.

Vejafgift: ITD gør indsigelse mod over 500 bøder >