onsdag 18. marts 2020 07:29

ITD: Tak til Hendes Majestæt Dronningen for at anerkende chaufførernes indsats

Coronakrisen i Danmark fik tirsdag aften den 17. marts 2020 Hendes Majestæt Dronningen til helt ekstraordinært at tale til danskerne. Her roste hun en lang række erhverv for at holde Danmark i gang i den svære tid, herunder chaufførerne.

På vegne af ITD’s medlemsvirksomheder sender ITD’s administrerende direktør, Carina Christensen, en stor tak til Hendes Majestæt Dronningen for at takke chaufførerne for deres vigtige indsats i den aktuelle svære situation.

 

- Transporterhvervet yder lige nu en enorm indsats med at sikre forsyningen af varer og gods. Det er en vigtig samfundsmæssig funktion på linje med mange offentlige, kritiske funktioner. På vegne af den danske vejgodstransport vil jeg gerne sige tak for dronningens anerkendelse af den indsats, som lastbilchaufførerne yder, siger Carina Christensen.

 

SENESTE ITD NYT
onsdag 25. juni 2025

ITD klager over mørklægning af vejafgiftsdata

Sund & Bælt nægter at give offentligheden indsigt i tallene bag transportministerens påstande om, at vejafgiften fungerer, som den skal – og vil heller ikke oplyse, hvordan det digitale kontrolsystem bag afgiften er blevet testet. Nu har ITD fået nok og har indgivet en formel klage over den manglende transparens.

ITD klager over mørklægning af vejafgiftsdata >
tirsdag 24. juni 2025

Elektroniske ADR-transportdokumenter

Beredskabsstyrelsen har besvaret ITD's spørgsmål om krav til angivelse af nummerplade på køretøj ved elektroniske ADR-transportdokumenter – pdf eller lignende. I Danmark lyder det fra Beredskabsstyrelsen, at sådanne dokumenter vil sidestilles med papirdokumenter for så vidt angår krav om angivelse af nummerplade, og at det dermed fortsat ikke vil være et krav at påføre nummerpladen på det køretøj, hvori det farlige gods befinder sig på et ADR-transportdokument som pdf eller lignende.

Elektroniske ADR-transportdokumenter >
tirsdag 24. juni 2025

Som ITD-medlem kan du nu spare penge i Bygmas tøjshop 

Vi kan nu glæde dig med nyheden om et eksklusivt samarbejde, hvor du kan opnå store besparelser ved køb af arbejds- og fodtøj gennem Bygma.

Som ITD-medlem kan du nu spare penge i Bygmas tøjshop  >