fredag 13. marts 2020 16:30

Regeringen lemper køre- og hviletidsregler for at sikre forsyningssikkerheden

Som følge af coronavirussen lemper regeringen nu flere regler på transportområdet for at understøtte forsyningssikkerheden. ITD hilser lempelserne velkommen.

For at understøtte forsyningssikkerheden lemper transportminister Benny Engelbrecht (S) midlertidigt flere regler på transportområdet.

 

Der iværksættes nu en midlertidig dispensation på 10 dage fra artikel 8, stk. 6, i køre- og hviletidsforordningen vedrørende forordningens krav om det regulære hvil på 45 timer og det reducerede hvil på 24 timer, jf. forordningens artikel 14, stk. 2. I de næste 10 dage dispenseres kørehviletidsbestemmelsen altså, og dispensationen gælder al national kørsel. Reglen håndhæves ikke fra nu og de kommende 10 dage.

 

- I ITD hilser vi det velkomment, at kørehviletidsbestemmelserne lempes i denne helt særlige situation. Det styrker fleksibiliteten i opgavevaretagelsen i transporterhvervet og sikrer en større risikodækning i forhold til forsyningssikkerheden, siger ITD’s administrerende direktør, Carina Christensen.  

 

Transport- og Boligministeriet er samtidig i gang med hurtigst muligt at udarbejde bekendtgørelser, som sikrer, at håndhævelsen af nedenstående regler kan sættes i midlertidig bero:

Man forlænger nu gyldigheden for en række chaufførkørekort og beviser, der ellers stod til at udløbe i marts eller april måned 2020, herunder kørekort til bus- og lastbilchauffører, chaufføruddannelsesbeviser, tachografkort, ADR-beviser, sikkerhedsrådgivere for farligt gods, truckcertifikater og krancertifikater.

 

- Det har skabt stor usikkerhed hos mange, at de ikke vidste, om de kunne få fornyet deres chaufførkørekort og beviser i den aktuelle situation og dermed fortsætte deres arbejde i den aktuelle situation. Den usikkerhed er nu væk, og det hilser vi velkommen, siger Carina Christensen

 

Endelig lempes godskørselslovens § 6 a, stk. 1, vedrørende forbud mod, at en virksomhed, som er indehaver af en godskørselstilladelse, kan udlåne chauffører til andre tilladelsesindehavere eller selv låne chauffører fra andre tilladelsesindehavere.

 

- Vi kan få brug for, at virksomheder kan låne chauffører fra andre virksomheder, hvis deres chaufførhold for eksempel rammes hårdt af sygdom. Vi hilser også denne fleksibilitet og mulighed velkommen, siger Carina Christensen.

 

Læs mere her:

https://trm.dk/nyheder/2020/akutte-initiativer-til-sikring-af-vareforsyning/

 

 

SENESTE ITD NYT
torsdag 11. december 2025

Informationsmøde om pulje til grøn omstilling af tung vejtransport 2026

Få et samlet overblik over puljens indhold, ansøgningsproces og tidsplan, når Vejdirektoratet inviterer til online informationsmøde den 15. januar.

Informationsmøde om pulje til grøn omstilling af tung vejtransport 2026 >
torsdag 11. december 2025

Belgien: Trafikændringer ved Vilvoorde-viadukten fra januar 2026

Fra den 6. januar 2026 vil der være trafikale ændringer ved Vilvoorde-viadukten i retning mod Gent, når renoveringsarbejdet af vejen træder ind i næste fase. Du skal være opmærksom på indsnævrede spor, lavere fartgrænser og begrænsninger i weekenderne.

Belgien: Trafikændringer ved Vilvoorde-viadukten fra januar 2026 >
torsdag 11. december 2025

FDE Fonden uddeler 1,2 mio. kr. til projekter, der styrker transportbranchen

Fra nye undervisningsmaterialer og trafiksikkerhed til faglige forløb og unges vej ind i branchen. 26 projekter får støtte i FDE Fondens anden ansøgningsrunde 2025.

FDE Fonden uddeler 1,2 mio. kr. til projekter, der styrker transportbranchen >