tirsdag 31. august 2021 11:11

Stem på bedste film om trafiksikkerhed

Hvilken film har det bedste budskab om trafiksikkerhed? Eleverne i 8. klasse, der i sidste uge var med i ITD’s landsdækkende trafiksikkerhedskampagne ”Hovedet med i trafikken”, har som led i kampagnens undervisning produceret film, der skal fortælle andre unge, hvordan de undgår at blive en del af en trist ulykkesstatistik. Filmen, der får flest stemmer, vinder is til hele skolen.

”Vores film er den bedste”. ”Vi vinder is til hele skolen”.

Sådan lød det mange steder i sidste uge, hvor ITD’s trafiksikkerhedskampagne besøgte elever i hele landet. Et element i kampagnen er nemlig, at eleverne via filmproduktion skal formidle den viden, de har fået ved at være med i kampagnen, til andre unge. På den måde kommer det livsvigtige budskab om trafiksikkerhed bredere ud, og budskabet lever længere.

Den bedste film fra hver skole går videre i en landsdækkende konkurrence. Den film, der får flest stemmer i Danmark, vinder is til hele skolen. Så hvilken film er bedst…?

Eleverne bliver blandt andet undervist i, hvordan de undgår at havne i en højresvingsulykke, og de kommer ligeledes op i lastbilerne, som holder ude i skolegården, for med egne øjne at opleve den kritiske zone, som er foran højre fordæk. Elementer som også ses i videoerne.

Hvem skal vinde?
Gå ind på https://hmit.nu/konkurrence og stem på den film, som bedst formidler et sikkert trafikbudskab. Brug din telefon til afstemningen, da afstemningen er IP-adresse-begrænset. Konkurrencen lukker onsdag den 8. september kl. 12.00.

Linket må meget gerne deles. På konkurrencesiden giver Brian Lykke, som er moderator på Hovedet med i trafikken, også en hilsen nederst på siden.

Se TV2’s indslag om kampagnen
Rundt om i landet har medierne været med til at sætte fokus på kampagnen, så det livsvigtige budskab kommer længere ud.

Her er mulighed for at se indslaget fra TV2 Fyn i Munkebo og fra TV2 Midtvest i Ringkøbing. Indslaget fra Ringkøbing starter ca. 9 minutter inde i udsendelsen.

 

Hovedet med i trafikken er støttet af FDE Fonden. Læs mere.

 

SENESTE ITD NYT
onsdag 01. april 2026

Østrigsk kørselsforbud med tre dages varsel skaber kaos

Med blot få dages varsel har Østrig indført kørselsforbud i påsken. Det skaber uforudsigelige vilkår for vognmændene og forsinker transporter på tværs af Europa, advarer International Transport Danmark (ITD).

Østrigsk kørselsforbud med tre dages varsel skaber kaos >
onsdag 01. april 2026

Østrig: Kørselsforbud i påsken og sommeren 2026

Østrig har fastsat en række kørselsforbud i påsken og hen over sommeren for køretøjer eller vogntog over 7,5 ton. Få overblikket her.

Østrig: Kørselsforbud i påsken og sommeren 2026 >
onsdag 01. april 2026

Deltag i webinar og bliv klar til nyt krav om ELO

Snart bliver det obligatorisk at anvende en såkaldt ELO-stregkode ved transporter mellem Frankrig og Storbritannien. Den 7. april har du mulighed for at deltage i et webinar og få styr på de nye regler, før de træder i kraft den 20. april 2026.

Deltag i webinar og bliv klar til nyt krav om ELO >