tirsdag 26. januar 2021 14:25

Ændring af testleverandør risikerer at lamme international godstransport

Region Syddanmarks valg af ny leverandør af Covid-19-test kan medføre indrejseforbud til Tyskland for chauffører, der ikke længere vil kunne fremvise skriftlig dokumentation for negativ Covid-19 test. Region Syddanmark må hurtigst muligt sikre fortsat udstedelse af skriftlig dokumentation, så man kan sikre varernes fri bevægelighed, mener ITD.

Foto: iStock

 

1. februar skifter Region Syddanmark leverandør af Covid-19-test. Ifølge den netop indgåede aftale indebærer leverandørskiftet ikke blot, at der fremover kun vil være fem test-steder i regionen, men også en risiko for at testede personer ikke længere kan modtage skriftlig dokumentation for negativ test.

 

Det er kritisk, da lastbilchauffører, der skal krydse den dansk-tyske grænse, dermed ikke længere kan dokumentere negativ Covid-19 test og imødekomme det krav, Tyskland stiller til personer, der har opholdt sig i et virusmutationsland som eksempelvis Storbritannien.

 

- Hvis ikke Region Syddanmark hurtigst muligt får justeret aftalen, risikerer chauffører, at de fra 1. februar ikke længere kan få dokumentation for, at de rent faktisk er Covid-19-negative efter at have været i et mutationsland. Lige nu rammer det især chauffører, der kører til og fra Storbritannien via Tyskland, men listen over højrisikolande, herunder lande med mutationer, kan hurtigt blive udvidet og gøre problemet helt uoverskueligt. Varernes fri bevægelighed er i fare på grund af manglende dokumentation, så Region Syddanmark må sikre at chauffører kan få den nødvendige dokumentation – det haster, siger Maria Feldberg, jurist i ITD, Brancheorganisation for den danske vejgodstransport.

 

I forlængelse af øgede testkrav fra flere lande og særligt øgede restriktioner fra tysk side, oplever ITD et øget antal henvendelser fra vognmænd, der forudser problemer.

 

- Vi kan kun opfordre Region Syddanmark til at komme i gang – jo før, des bedre. Den tidligere leverandør af test kunne godt levere skriftlig dokumentation, så det må den nye naturligvis også kunne. Vi vil samtidig opfordre til, at de nye test-steder placeres tæt ved motorvejsnettet ved den dansk-tyske grænse, så det bliver nemt og hurtigt for chaufførerne at få foretaget testen, og varer og gods kan flyde så frit og effektivt som muligt, siger Maria Feldberg.

SENESTE ITD NYT
tirsdag 24. juni 2025

Som ITD-medlem kan du nu spare penge i Bygmas tøjshop 

Vi kan nu glæde dig med nyheden om et eksklusivt samarbejde, hvor du kan opnå store besparelser ved køb af arbejds- og fodtøj gennem Bygma.

Som ITD-medlem kan du nu spare penge i Bygmas tøjshop  >
fredag 20. juni 2025

Planlægger du at køre studenter? Få et overblik over de forskellige regler her

Om bare få dage vil vi kunne opleve nyudklækkede studenter på de danske veje. Det er nemlig sæson for den traditionsrige eksamenskørsel, og hvis du planlægger at lægge køretøj til, kan du her læse om alt, hvad du skal forberede og vide inden og under kørsel.

Planlægger du at køre studenter? Få et overblik over de forskellige regler her >
fredag 20. juni 2025

Vær med til at gøre en forskel – bliv en del af Lastbilkaravanen

Vil du være med til at sætte fokus på trafiksikkerhed? Så er det dig, vi har vi brug. I uge 38 kører vi nemlig landet rundt med vores trafiksikkerhedskampagne Lastbilkaravanen, og vi er lige nu på udkig efter medlemmer, som kunne tænke sig at deltage.

Vær med til at gøre en forskel – bliv en del af Lastbilkaravanen >