tirsdag 26. april 2022 08:55

Christian Sørensen Madsen takker af som formand i ITD

Christian Sørensen Madsen, formand i ITD, har på grund af travlhed i sin virksomhed valgt at træde ud af bestyrelsen. Det sker i forbindelse med ITD's ordinære generalforsamling d. 30. april 2022, hvor den nyvalgte bestyrelse således skal finde Christian Sørensen Madsens efterfølger på formandsposten.

Vognmand Christian Sørensen Madsen har siddet for bordenden i ITD's bestyrelse som formand siden d. 6. april 2019. Nu har han dog besluttet, at tiden er moden til at takke af som formand for foreningen. Han udtræder af ITD's bestyrelse per 30. april 2022. Christian Sørensen Madsen blev første gang valgt ind i ITD's bestyrelse i 2004, hvor han sad frem til 2012. I december 2013 trådte han ind i bestyrelsen fra suppleantposten, og han var i bestyrelsen frem til 2014, hvor han blev valgt som suppleant. I 2016 indtrådte han igen i bestyrelsen fra suppleantposten, og siden 2017 har han været valgt som bestyrelsesmedlem. Samlet er det således blevet næsten 15 år som bestyrelsesmedlem i ITD's tjeneste og med arbejdet for ITD's medlemmer.

 

- Når jeg nu har valgt at takke af som formand og træde ud af bestyrelsen i ITD, er det tid til at finde den store kugleramme frem og gøre regnskabet op. Og jeg er både stolt over og meget tilfreds med ITD's udvikling siden 2019, udtaler Christian Sørensen Madsen og fortsætter:

 

- Lige siden jeg trådte ind i ITD's bestyrelse i 2004 har jeg været stærkt optaget af lige konkurrence og ordentlighed, så vi igen får den respekt i samfundet som branchen fortjener, og jeg har gennem hele min bestyrelsestid kæmpet for at sikre de bedste rammevilkår for at gøre de danske vognmænd og logistikvirksomheder levedygtige i et stærkt konkurrenceudsat erhverv, hvor ikke mindst et stadig større pres fra udlandet har gjort det sværere og sværere at drive en dansk vognmandsvirksomhed. Da jeg i 2019 satte mig i formandsstolen, blev der på alle områder sat stor fokus på, at vi kunne komme i mål med rigtigt mange af de ting, der skal til for at nå netop de resultater. Vi er nået langt på de 3 år, og rigtig mange ting er sat i søen, som nu bliver videre givet til den kommende bestyrelse, siger Christian Sørensen Madsen og understreger:

- Jeg er stolt over, at ITD i dag tydeligt viser, hvor vores ståsted er. Mange danske vognmænd kan i dag se sig selv i ITD, og det er præcis dem, som vi skal have til at overleve som erhverv i Danmark.

 

Det er en glad og tilfreds formand, som nu siger farvel til foreningsarbejdet i ITD:

 

- Vores forening og medlemsdemokrati er sprællevende, og jeg har sat stor pris på gode råd og den konstruktive dialog med ITD's mange dygtige medlemsvirksomheder gennem alle årene. Jeg vil også bruge lejligheden til at sige tak til alle medarbejderne i ITD-koncernen for en uforglemmelig tid sammen. Det samme gælder mine gode bestyrelseskolleger gennem alle årene - og ikke mindst næstformand Niels Juel Nielsen, som sammen med mig har ydet en stor daglig indsats i formandskabet. Vi har i ITD's bestyrelse altid haft mange gode drøftelser om, hvordan vi sikrer de bedste rammer for danske vognmænd og logistikvirksomheder, og jeg efterlader nu trygt rattet til den nyvalgte bestyrelse, slutter Christian Sørensen Madsen.

SENESTE ITD NYT
fredag 03. oktober 2025

Vejafgiftsbøder udstedes ikke til flere lande

De danske myndigheder udsteder ikke vejafgiftsbøder til køretøjer fra Ungarn og Spanien, afslører nye oplysninger. International Transport Danmark kalder det endnu et eksempel på, hvordan den kilometerbaserede vejafgift er hastet igennem, mens Danmarksdemokraterne kalder det en åbenlys konkurrenceforvridning.

Vejafgiftsbøder udstedes ikke til flere lande >
fredag 03. oktober 2025

ITD's bestyrelse på tour i oktober og november

Du kan stadig nå at melde dig til ITD's bestyrelse på tour i oktober-november i Hobro, Fredericia eller Ringsted, med fokus på vores fælles fremtid og de vigtigste dagsordener for branchen. Nyeste status på vejafgifter samt et indblik i, hvordan ITD arbejder for at gøre det lettere at være vognmand i hverdagen, er hovedemnerne. Derudover vil vi præsentere de mange fordele ved dit medlemskab og de tiltag, vi har sat i gang. Vi vil lytte til dine tanker og idéer om ITD's nuværende tilstand og fremtidige retning.

ITD's bestyrelse på tour i oktober og november >
torsdag 02. oktober 2025

Flere affaldsmodtagere skal indberette til Affaldsdatasystemet

Flere aktører med pligt til at indberette, ny indberetningsfrist og ændrede affaldsfraktionskoder. Det er blandt konsekvenserne af en ny bekendtgørelse om Affaldsdatasystemet, som forventes at træde i kraft den 1. januar 2026.

Flere affaldsmodtagere skal indberette til Affaldsdatasystemet >