onsdag 09. marts 2022 11:36

ITD: Regeringen bør sikre hjælp til transportvirksomhederne i EU’s nye energipakke

Energipriserne er historisk høje, og prisstigningerne ser kun ud til at fortsætte. I dag skriver erhvervsmediet Finans, at listeprisen på en liter diesel overhaler prisen på benzin. ITD opfordrer til politisk handling i forlængelse af Europa-Kommissionens udspil til en hjælpepakke.

Europa-Kommissionen rækker med sin nye energipakke nu en hjælpende hånd ud til de virksomheder, der er ramt af de eskalerende energipriser, som følge af Ruslands invasion af Ukraine.

 

Med udspillet gør kommission det muligt for medlemslande at føre de indtægter, der er kommet fra energiafgifter, tilbage til forbrugerne og virksomhederne. Kommissionen vil også se på, om statsstøttereglerne midlertidigt kan lempes, så der kan ydes direkte støtte til virksomheder, der er ramt af de høje energipriser

 

ITD hilser det velkomment, at man i Kommissionen har blikket rettet på de virksomheder, der lige nu rammes massivt af de historisk høje energipriser. Ikke mindst transportvirksomhederne rammes i disse dage og uger ekstremt hårdt af stejlt stigende priser på diesel og benzin. Situationen er alvorlig for mange transportvirksomheder, som frygter for prisstigninger hver eneste dag og for hvor stigningerne ender.

 

-Europa står i en yderst vanskelig situation, men det ændrer ikke ved, at vi bliver nødt til at forholde os til, at mange virksomheder lider voldsomt lige nu. Derfor glæder jeg mig også over, at Europa-Kommissionen nu introducerer nye værktøjer, som vil kunne tages i brug for at hjælpe og kompensere de hårdt ramte virksomheder. Jeg vil opfordre regeringen og Folketinget til at se positivt på energiudspillet fra Kommissionen og arbejde på højtryk for en ordning, som i det mindste delvist lemper omkostningerne for brændstof-intensive virksomheder, så de fortsat kan skabe vækst og danske arbejdspladser, lyder opfordringen fra ITD's bestyrelsesformand, Christian Sørensen Madsen.

 

Allerede i morgen torsdag skal EU’s stats- og regeringschefer mødes for at drøfte krigen i Ukraine. På mødet skal de blandt andet drøfte, hvordan EU kan blive uafhængig af energi fra Rusland og Europa-Kommissionens nye energipakke.

 

Forud for mødet vil ITD rette henvendelse til Statsministeriet for at gøre opmærksom på de store aktuelle problemstillinger for transportsektoren samt det akutte behov for politisk handling og støtteordninger som kan hjælpe virksomhederne, der er hårdt ramt af prisstigningerne.

 

Kommissionens udspil kan ses her.

 

 

 

SENESTE ITD NYT
fredag 30. januar 2026

Tilbagebetaling af vejafgift på fritagne køretøjer på vej

Har du betalt vejafgift for et køretøj, der senere er blevet fritaget med tilbagevirkende kraft, kan du efter planen se frem til at få pengene retur i næste uge.

Tilbagebetaling af vejafgift på fritagne køretøjer på vej >
fredag 30. januar 2026

Ændrede vilkår i pulje til grøn omstilling: Det skal du være opmærksom på

Vejdirektoratet gennemfører ændringer i vilkårene i puljen til grøn omstilling af tung vejtransport. Vi giver dig her et overblik over ændringerne, som både giver dig mulighed for mere fleksibel udbetaling af tilskud og præciserer reglerne for ens projekter med forskellig støtteprocent.

Ændrede vilkår i pulje til grøn omstilling: Det skal du være opmærksom på >
torsdag 29. januar 2026

International Transport Danmark sætter stævning af ministerier i bero

Brancheorganisationen International Transport Danmark sætter sin stævning af Transportministeriet og Skatteministeriet i bero. Det sker, fordi organisationen er i dialog med transportministeren om en revideret bødemodel for den kilometerbaserede vejafgift, oplyser branchedirektøren.

International Transport Danmark sætter stævning af ministerier i bero >