mandag 21. november 2022 08:19

Nye bøder for chaufførers arbejdstid kommer på det værst tænkelige tidspunkt

Fra den 21. november falder der bøder, hvis chauffører lægger for mange timer på landevejen. Dermed kan chauffører nu få bøder for at arbejde for mange timer, selvom de i øvrigt overholder køre- og hviletidsreglerne. Det nye bøderegime har været stærkt kritiseret i branchen, og især begrænsninger i natkørsel volder store problemer. ITD opfordrer til, at der bliver luget ud i knasterne i reglerne.

Mandag den 21. november udløber perioden med vejledende kontrol af de nye arbejdstidsregler for chauffører, som betød, at reglerne indtil nu ikke er blevet sanktioneret.

 

Dermed vil myndighederne nu uddele bøder, hvis chauffører lægger for mange ugentlige timer på landevejen, eller hvis de kører mere end 10 timers kørsel, der starter om natten. Kontrollen vil ske som led i kontrollen af køre- og hviletidsreglerne.

 

Og selvom der er blevet lyttet til mange af branchens bekymringer, inden bøderne nu begynder at falde, er det stærkt kritisabelt, at branchen skal underlægges flere bøder.

 

- Transportbranchen er et af de mest gennemregulerede områder, og antallet af bøder, som chauffører og vognmænd kan få for at gå på arbejde, er ødelæggende for branchen. Derfor er det nye regelsæt med flere bøder en torn i øjet på vores vognmænd og chauffører, siger Henriette Kjær, politisk chef i ITD.

 

ITD har lagt et stort pres på myndighederne for at få lettet reglerne, så de belaster branchen mindst muligt. Men der er stadig nogle knaster i reglerne, som rammer branchen hårdt.

 

- Myndighederne har lyttet til mange af branchens bekymringer, men vi må bare konstatere, at reglerne stadig rammer alt for hårdt. F.eks. tvinger begrænsninger i natkørsel mange vognmænd til at flytte kørslen til dagtimerne, hvor der er trængsel. Og det giver ingen mening midt i en energikrise, hvor vi skal begrænse brændstofforbruget mest muligt, siger Henriette Kjær, som håber, at den kommende regering vil tage en diskussion af reglerne.

 

Derudover er der mange vognmænd og chauffører, som må skære gevaldigt ned i deres kørsel for at undgå bøder. Og det giver ingen mening i en tid med chauffør- og kapacitetsmangel. Især når reglerne ikke har noget med trafiksikkerheden at gøre.

 

 - Den nye arbejdstidskontrol kommer desværre på det værst tænkelige tidspunkt. For det tvinger chauffører til at arbejde mindre og på andre tidspunkter, end de gerne vil. Og vognmændene skal samtidig investere i flere lastbiler for at lave det samme arbejde. Det skader den grønne omstilling og virksomhedernes muligheder for at klare sig gennem krisen, siger Henriette Kjær.

 

Den nye kontrol er en del af Vejpakken, som medførte et krav om myndighedskontrol med arbejdstiden for mobile lønmodtagere og selvstændige vognmænd.  

 

SENESTE ITD NYT
onsdag 29. april 2026

DIWASS: Webinar den 5. maj og nyt om overgangsregler

Miljøstyrelsen afholder et webinar om DIWASS den 5. maj 2026, hvor du har mulighed for at få indsigt i seneste nyt om systemet. Samtidig nærmer den 21. maj sig, hvor DIWASS bliver fuldt tilgængeligt, og du skal være opmærksom på vigtige præciseringer af overgangsreglerne, blandt andet om brugen af bilag VII.

DIWASS: Webinar den 5. maj og nyt om overgangsregler >
mandag 27. april 2026

Husk hollandsk vejafgift fra 1. juli 2026

Fra den 1. juli 2026 træder Holland ud af Eurovignetten og går over til kilometerbaseret vejafgift. Det er derfor vigtigt, at du er opmærksom på ændringerne, så du er forberedt, når de nye regler træder i kraft om godt to måneder.

Husk hollandsk vejafgift fra 1. juli 2026 >
torsdag 23. april 2026

EU lancerer krisepakke: ITD-formand advarer mod kortsigtede løsninger

EU-Kommissionens nye energikrisepakke rummer flere nødvendige initiativer. Men kortsigtede løsninger som afgiftslempelser bør ikke stå alene, lyder budskabet fra ITD’s formand, John Agervig Skovrup.

EU lancerer krisepakke: ITD-formand advarer mod kortsigtede løsninger >