lørdag 22. april 2023 17:31

ITD takker for en fremragende transportmesse

Efter tre spændende dage ser ITD tilbage på en transportmesse fyldt med faglige inputs, masser af inspiration og givende møder med medlemmerne.

Armene er oppe på ITD’s stand efter en vellykket Transport 2023 i Herning. Dagene har været fyldt med faglige debatter, sange om trafiksikkerhed og højt humør på hele messen, som heldigvis har budt på mange gode snakke med ITD’s medlemmer.   

 

– Vi er her først og fremmest for at møde vores medlemmer, og her er vi glade for at se, at transportmessen endnu engang er stedet at være. Vi har mødt rigtig mange af vores medlemmer og potentielle medlemmer, og det er altid dejligt at møde kendte og nye ansigter. Det giver os meget at komme ud og se medlemmerne i øjnene, udtaler ITD’s adm. direktør Stefan K. Schou.

 

Også chef for ITD Medlemsservice, Anne M. Thyssen, har et stort smil på læben, da hun gør status på årets transportmesse.  

 

– Jeg har kun gode ting at sige. Vi tager med os, at branchen ser positivt på fremtiden og har en stærk vilje til at kæmpe imod de udfordringer, der er i branchen lige nu. Vi er transportbranchen, og vi giver ikke op. Der er ikke den udfordring, der er for stor for os – heller ikke når det kommer til den grønne omstilling, siger hun og afslutter:

 

– Det vigtigste for os har været det personlige møde med vores medlemmer, og det kommer aldrig nogensinde til at gå af mode. Vi har både haft besøg af medlemmer med konkrete spørgsmål til vores handlinger og holdninger, mens andre kom forbi for at kramme deres yndlings ITD-medarbejder. Alt i alt har det været meget givende for os at være her. Vi kom også for at give branchen et skulderklap, som den fortjener, og være med til at tale branchen op. Det var meget vellykket, slutter Anne M. Thyssen.

 

ITD siger tak for en begivenhedsrig messe – vi glæder os til næste transportmesse, som er den 3.-5. april 2025 i Herning, hvor vi igen giver den fuld pedal!

SENESTE ITD NYT
fredag 21. februar 2025

ITD om vejafgiftsbøder: Større konduite er godt, men ikke nok

Efter halvanden måneds bødecirkus lover transportminister Thomas Danielsen, at flere vejafgiftsbøder vil blive annulleret. ITD glæder sig over ministerens tilkendegivelse, men stiller sig tvivlende overfor, om annullering af enkelte bøder vil løse problemerne.

ITD om vejafgiftsbøder: Større konduite er godt, men ikke nok >
torsdag 20. februar 2025

Fordobling af bødesatser kan ende med konkurser

Folketinget har netop drøftet en fordobling af bødesatsen for ikke korrekt betalt vejafgift. ITD frygter, at forslaget vil føre til konkurser blandt danske vognmænd, men glæder sig over transportministerens tilkendegivelse af, at flere bøder vil blive annulleret.

Fordobling af bødesatser kan ende med konkurser >
onsdag 19. februar 2025

Vejafgift: ITD gør indsigelse mod over 500 bøder

ITD advarede i sidste uge om alvorlige fejl i vejafgiftssystemet. Nu har organisationen modtaget over 500 bøder, som alle gøres indsigelse mod. Myndighederne bør tage ansvar og suspendere alle bøder, indtil vejafgiftssystemet fungerer optimalt, mener formand for ITD, John Agervig Skovrup.

Vejafgift: ITD gør indsigelse mod over 500 bøder >