lørdag 22. april 2023 17:31

ITD takker for en fremragende transportmesse

Efter tre spændende dage ser ITD tilbage på en transportmesse fyldt med faglige inputs, masser af inspiration og givende møder med medlemmerne.

Armene er oppe på ITD’s stand efter en vellykket Transport 2023 i Herning. Dagene har været fyldt med faglige debatter, sange om trafiksikkerhed og højt humør på hele messen, som heldigvis har budt på mange gode snakke med ITD’s medlemmer.   

 

– Vi er her først og fremmest for at møde vores medlemmer, og her er vi glade for at se, at transportmessen endnu engang er stedet at være. Vi har mødt rigtig mange af vores medlemmer og potentielle medlemmer, og det er altid dejligt at møde kendte og nye ansigter. Det giver os meget at komme ud og se medlemmerne i øjnene, udtaler ITD’s adm. direktør Stefan K. Schou.

 

Også chef for ITD Medlemsservice, Anne M. Thyssen, har et stort smil på læben, da hun gør status på årets transportmesse.  

 

– Jeg har kun gode ting at sige. Vi tager med os, at branchen ser positivt på fremtiden og har en stærk vilje til at kæmpe imod de udfordringer, der er i branchen lige nu. Vi er transportbranchen, og vi giver ikke op. Der er ikke den udfordring, der er for stor for os – heller ikke når det kommer til den grønne omstilling, siger hun og afslutter:

 

– Det vigtigste for os har været det personlige møde med vores medlemmer, og det kommer aldrig nogensinde til at gå af mode. Vi har både haft besøg af medlemmer med konkrete spørgsmål til vores handlinger og holdninger, mens andre kom forbi for at kramme deres yndlings ITD-medarbejder. Alt i alt har det været meget givende for os at være her. Vi kom også for at give branchen et skulderklap, som den fortjener, og være med til at tale branchen op. Det var meget vellykket, slutter Anne M. Thyssen.

 

ITD siger tak for en begivenhedsrig messe – vi glæder os til næste transportmesse, som er den 3.-5. april 2025 i Herning, hvor vi igen giver den fuld pedal!

SENESTE ITD NYT
torsdag 14. august 2025

Har du styr på momsen?

Fristen for at indberette og betale moms den 1. september 2025 nærmer sig. Læs med her og bliv klogere på Skattestyrelsens råd til at komme godt i mål med momsregnskabet – før, under og efter indberetning.

Har du styr på momsen? >
tirsdag 12. august 2025

Nyt om vejafgift i Holland

Fra 1. juli 2026 indfører Holland en ny kilometerbaseret vejafgift. Fra denne dato kan man ikke længere benytte eurovignetten, men skal betale en kilometerbaseret vejafgift. Det kan gøres via en køretøjsenhed.

Nyt om vejafgift i Holland >
tirsdag 12. august 2025

Nyt ITD-netværk ruster næste generation af vognmænd

Sparring, erfaringsdeling og målrettede faglige input er nøgleordene for ITD’s nye netværk “Næste Generation”. Netværket er henvendt den næste generation af vognmænd: Dem, der lige har overtaget en virksomhed og dem, der står over for det.

Nyt ITD-netværk ruster næste generation af vognmænd >