torsdag 16. februar 2023 17:05

Sidste chance for at indstille til FDE Fondens Initiativpris

Det er ved at være sidste chance for at indstille virksomheder til FDE Fondens Initiativpris. Fristen udløber den 28. februar 2023.

FDE Fondens Initiativpris uddeles én gang årligt i forbindelse med ITD’s generalforsamling. ITD vil glæde sig til også at fremhæve vinderen på årets transportmesse i Herning.

 

Prisen kan gives til virksomheder, organisationer, uddannelses- og forskningsinstitutioner eller enkeltpersoner, der har taget/vist ét særligt initiativ, der kan være med til at understøtte og videreudvikle dansk godstransport og logistik og styrke erhvervets konkurrenceevne.

 

Forslag til prismodtagere kan indsendes til FDE Fonden i perioden 1.-28. februar. Fonden kan også selv udpege årets prismodtager.

 

FDE Fondens Initiativpris består af et legat på kr. 50.000, et diplom og en statuette.

 

Du kan læse mere og indsende dit forslag klik her.

 

 

Billedtekst: Overrækkelse af FDE Fondens Initiativpris 2021 hos BHS Logistics A/S. Jens Iwer Petersen (Formand, FDE Fonden) og Morten Studsgaard (adm. direktør, BHS Logistics A/S)

SENESTE ITD NYT
fredag 16. januar 2026

Østrig: Brentenberg-tunnelen genåbner

Efter at have været lukket på ubestemt tid som følge af en alvorlig lastbilbrand den 9. januar er Brentenberg-tunnelen på A10 nu åben for trafik igen.

Østrig: Brentenberg-tunnelen genåbner >
torsdag 15. januar 2026

Klar ved tasterne: Puljen til grøn omstilling åbner igen til februar

Fra den 4. februar 2026 kan du søge årets pulje til grøn omstilling af tung vejtransport. Puljen løber frem til 30. september 2026 og gennemføres igen med to ansøgningsrunder. Støtteprocenten afhænger bl.a. af ansøgningstidspunkt og virksomhedens størrelse.

Klar ved tasterne: Puljen til grøn omstilling åbner igen til februar >
torsdag 15. januar 2026

Frankrig: Trafikale udfordringer fortsætter

Der er nye oplysninger om trafiksituationen i Frankrig, hvor de igangværende landmandsprotester nu har ført til flere blokader, demonstrationer med langsom kørsel og kontroller af lastbiler.

Frankrig: Trafikale udfordringer fortsætter >