mandag 05. august 2024 15:54

Ansøgningspuljen for tilskud til blandt andet indkøb af nye brint- eller el-lastbiler åbner 15. august 2024

Efter endt høring åbner puljen for ansøgninger. Særligt kravet om, at tilskuddet relaterer sig til ejeren af køretøjet, skaber dog problemer, hvilket ITD flere gange har gjort opmærksom på.

Fra den 15. august 2024 kl. 10.00 kan der søges midler fra puljen til følgende:

-      Meromkostning ved indkøb af nye brint- eller el-lastbiler
-      Investering i depotladning og -tankning til brint eller el
-      Projekter, der omfatter begge dele

Midlerne uddeles efter først til mølle-princippet, men én virksomhed kan maksimalt tildeles 5 procent af puljen.

Tilskuddets størrelse beregnes ud fra virksomhedens størrelse og omkostningerne. Der gives alene tilskud til projekter/indkøb, der afholdes efter ansøgningen om tilskud er indsendt. Det betyder, at der ikke må indgås købsaftaler eller lignende, før tilskuddet er indsendt.

I puljen for 2024, som er en del af Aftale om deludmøntning af Grøn Fond, er der denne gang afsat 75 mio. kr.

Der er dog en stor udfordring i forhold til den bekendtgørelse, som har været i høring. I forhold til indkøb af nulemissionskøretøjer er det nemlig den kommende ejer af køretøjet, som skal søge tilskuddet. For køretøjer, der leases, vil det dermed være leasingselskabet, som skal ansøge om tilskud. Da en virksomhed kun kan tildeles 5 procent af puljen, vil det derfor sætte nogle store begrænsninger, da det så relaterer sig til leasingselskabet. Ligeledes vil størrelsen af tilskuddet også afhænge af, om ejeren, altså eksempelvis leasingselskabet, er en stor eller lille virksomhed.

ITD har flere gange gjort opmærksom på, at dette er problematisk, da det stærkt begrænser brugen af puljen. ITD har derfor opfordret til, at dette ændres både i denne samt i fremtidige puljer. ITD følger sagen og melder ud, såfremt der kommer nyt.

Mere om puljen og link til ansøgningen kan findes på Vejdirektoratets hjemmeside.

SENESTE ITD NYT
tirsdag 04. november 2025

Bedre rammer for særtransport i sigte: Udvidelse af korridoren til Esbjerg Havn

Forligskredsen bag Infrastrukturplan 2035 har besluttet at afsætte 120 millioner kroner til udvidelse og ombygning af særtransportkorridoren til Esbjerg Havn. Det er en beslutning, der vækker glæde i ITD og markerer et vigtigt skridt mod bedre vilkår for særtransportører.

Bedre rammer for særtransport i sigte: Udvidelse af korridoren til Esbjerg Havn >
onsdag 29. oktober 2025

Støt underskriftsindsamlingen mod tvungne krav om nul-emissionslastbiler

Vi støtter en europæisk underskriftsindsamling mod EU-Kommissionens planlagte tvangskrav om nul-emissionskøretøjer og anbefaler vores medlemmer at gøre det samme.

Støt underskriftsindsamlingen mod tvungne krav om nul-emissionslastbiler >
onsdag 29. oktober 2025

“Vognmanden” vender det danske transporteventyr

I denne måneds afsnit af “Vognmanden” tager John Skovrup og Mads Krabbe lytterne med hele vejen fra de første eksportvognmænd og FDE’s begyndelse til nutidens ITD. Der bliver også nørdet plys til lastbilen, politik og grøn omstilling.

“Vognmanden” vender det danske transporteventyr >