fredag 04. oktober 2024 13:09

EU-Domstolen kommer med afgørelse i sag om Vejpakken

EU-Domstolen har i dag afsagt dom i det sagskompleks, som flere lande anlagde tilbage i 2020 i forbindelse med vedtagelse af Vejpakken. Domstolen bekræfter, at langt størstedelen af de omstridte bestemmelser ikke strider mod EU-traktaten.

Afgørelsen omhandler flere bestemmelser, der blev indført med Vejpakken, herunder:

-      Forbud mod 45-timers hvil i køretøjet

-      Forpligtelse til, at chaufføren har mulighed for at komme hjem hver 4. uge

-      Særlige udstationeringsregler for chauffører

-      Karensperiode på 4 dage for cabotage

-      Krav om, at køretøjet skal vende hjem til virksomhedens driftscentral i etableringsmedlemsstaten hver 8. uge.

Efter flere års juridisk tovtrækkeri er EU-Domstolen nu kommet med afgørelse i sagen. For alle bestemmelser på nær én er Domstolen kommet frem til, at reglerne er i overensstemmelse med traktaten.

Dog er kravet om, at køretøjet skal vende hjem hver 8. uge, efter EU-Domstolens afgørelse i modstrid med traktaten, og annulleres derfor. De øvrige betingelser for etablering vil fortsat være gældende.  

Dommen sætter nu endeligt et punktum i sagen. Indtil nu har der på mange punkter været forskellig og til dels manglende håndhævelse af reglen, og den verserende sag har formentlig været skyld i dette. Dertil kommer, at der for flere af bestemmelserne er usikkerhed om fortolkningen.

International Transport Danmark håber derfor, at vi nu kan komme videre i arbejdet med Vejpakken, og i samarbejde med myndighederne få skabt større klarhed over reglerne og forståelsen af disse, samtidig med at der skabes en mere effektiv håndhævelse på tværs af grænserne.

Det gælder blandt andet ved at se på en mere ensartet fortolkning af reglerne og stille bedre information til rådighed for virksomhederne. Ses der eksempelvis på udstationeringsområdet, er der stadig stor usikkerhed om, hvad virksomhederne skal overholde her. Der er eksempelvis tvivl om, hvornår en chauffør er udstationeret i visse situationer. Ligeledes er information om mindsteløn i flere tilfælde ikke tilgængelig eller kun tilgængelig på hjemlandets sprog.

Den manglende gennemsigtighed skaber en usikkerhed for virksomhederne og hindrer også håndhævelsen for myndighedernes side. ITD håber derfor, at vi nu kan koncentrere os om disse udfordringer fremadrettet.

Pressemeddelelsen fra EU-Domstolen er tilgængelig her.

SENESTE ITD NYT
mandag 31. marts 2025

Restriktioner for godstransport ved grænseovergange mellem Slovakiet og Ungarn

Vi har tidligere kunne informere om udbrud af mund- og klovsyge i Ungarn, som primært udgør en risiko for svin, får, geder, kvæg og bisonokser. Nu har det slovakiske vejtransportpoliti valgt at indføre specifikke restriktioner som følge af dette.

Restriktioner for godstransport ved grænseovergange mellem Slovakiet og Ungarn >
mandag 31. marts 2025

Mogens Nielsen udgiver bog om sine 56 år i branchen: “Jeg er selvlært fra bunden”

Årets transportmesse i Herning bliver en særlig milepæl for 80-årige Mogens Nielsen, der torsdag klokken 13.00 lancerer en ny bog om sine 56 år i vognmandsbranchen. I samtale med ITD’s formand, John Agervig Skovrup, deler han historier fra et langt liv bag rattet – fyldt med både eventyr og udfordringer.

Mogens Nielsen udgiver bog om sine 56 år i branchen: “Jeg er selvlært fra bunden” >
mandag 31. marts 2025

Italien: Strejke udskudt – protest fastsat til den 14. april

Den ellers planlagte fem-dages strejke i Italien er blevet udskudt, og i stedet vil de italienske vognmænd nu arrangere en demonstration i Rom den 14. april for at protestere mod den igangværende krise i vejtransportsektoren.

Italien: Strejke udskudt – protest fastsat til den 14. april >