torsdag 21. november 2024 10:34

Toldstyrelsens forlængede svartider i DMS skaber frustrationer

De ekstra lange svartider i toldsystemet betyder, at gods, som skal angives i systemet, risikerer at blive væsentligt forsinket grundet ekstra lange svartider i forbindelse med både import, eksport og forsendelse.

Toldstyrelsens DMS-system er pt. udfordret og har i en længere periode været ramt af markante forsinkelser. Ifølge Toldstyrelsen skyldes det en markant voksende mængde importangivelse, som de mener kan skyldes ændrede mønstre i nethandlen, men styrelsen afventer stadig det endelige resultat af en analyse af problemet. Ligeledes arbejder Udviklings- og Forenklingsstyrelsen og deres it-leverandør på tiltag, så systemet kan håndtere flere angivelser samtidigt, så kapaciteten øges.

I mellemtiden foreslår Toldstyrelsen, at virksomhederne så vidt muligt venter med at registrere angivelser i DMS til uden for spidsbelastningsperioden, hvilket er mellem klokken 09 og 17.

Forslaget klinger dog en smule hult, da det medfører, at angivelserne dels skal laves udenfor almindelig arbejdstid, og dels ikke harmonerer med transport og leveringstider.

Det er utilfredsstillende, at danske virksomheder påvirkes i så lang en periode, fordi myndighedernes IT-system ikke fungerer efter hensigten.

ITD følger sagen nøje og opfordrer Toldstyrelsen til at sørge for, at det pågældende IT-system kommer til at fungere tilfredsstillende hurtigst muligt.

SENESTE ITD NYT
tirsdag 12. august 2025

Nyt om vejafgift i Holland

Fra 1. juli 2026 indfører Holland en ny kilometerbaseret vejafgift. Fra denne dato kan man ikke længere benytte eurovignetten, men skal betale en kilometerbaseret vejafgift. Det kan gøres via en køretøjsenhed.

Nyt om vejafgift i Holland >
tirsdag 12. august 2025

Nyt ITD-netværk ruster næste generation af vognmænd

Sparring, erfaringsdeling og målrettede faglige input er nøgleordene for ITD’s nye netværk “Næste Generation”. Netværket er henvendt den næste generation af vognmænd: Dem, der lige har overtaget en virksomhed og dem, der står over for det.

Nyt ITD-netværk ruster næste generation af vognmænd >
torsdag 07. august 2025

Kørselsforbud i september 2025

Flere europæiske lande har dage med kørselsforbud i september 2025. Du kan finde oversigten på ITD’s hjemmeside.

Kørselsforbud i september 2025 >