fredag 25. april 2025 13:26

Bødefordobling vedtaget: Sådan stemte partierne

Som ITD i går beskrev, er lovforslaget om en bødefordobling ved vejafgiftsovertrædelser nu vedtaget. Det skete til tredjebehandlingen i Folketinget, hvor i alt 83 stemte for forslaget, mens 24 stemte imod. Læs her, hvordan stemmerne fordelte sig.

Folketinget vedtog i går transportministerens lovforslag L131, som blandt andet indeholder en fordobling af den nuværende bødesats fra 4.500 kr. til 9.000 kr. pr. vejafgiftsovertrædelse pr. dag.

 

ITD har fra starten advaret kraftigt mod denne bødefordobling. I et høringssvar til transportministerens første lovudkast beskrev ITD udførligt en række alvorlige risici ved at lade bøden stige. ITD opfordrede også her til, at Danmark lader sig inspirere af andre lande såsom Belgien og Tyskland, hvor man har en differentieret bødetakst. Vognmænd, der gør alt for at overholde reglerne, skal ikke rammes af statens bøderegn.

 

Ligesom ITD var Dansk Industri imod lovforslaget, mens både DTL og Dansk Erhverv støttede det.

 

Sådan fordelte stemmerne sig:

Et bredt flertal stemte for L131. Det gjaldt Socialdemokratiet, Venstre, Socialistisk Folkeparti, Moderaterne, Konservative, Enhedslisten, Radikale Venstre, Alternativet samt løsgængerne Jon Stephensen, Mike Villa Fonseca og Jeppe Søe.

 

Modsat stemte Danmarksdemokraterne, Liberal Alliance, Dansk Folkeparti og Borgernes Parti imod lovforslaget.

 

Konservatives transportordfører, Mai Mercado, har dog ved flere lejligheder understreget, at man bør lytte til blandt andet ITD’s kritik af systemet, før bødesatsen hæves. I den forbindelse har hun også foreslået et ændringsforslag til vejafgiftsloven, der skal sikre, at der i bødeudstedelsen bliver skelnet mellem forsætligt snyd og uforsætlige fejl.

 

Forslaget blev rejst i et spørgsmål til transportminister Thomas Danielsen den 27. februar 2025. I sit svar den 17. marts meddelte ministeren dog, at han ikke agter at stille det ønskede ændringsforslag i forbindelse med L131.

SENESTE ITD NYT
onsdag 23. juli 2025

Driftsforstyrrelser i Eksportportalen

Der er i øjeblikket driftsforstyrrelser på Eksportportalen, hvilket skyldes en fejl på flere af Fødevarestyrelsens systemer. Der arbejdes på at løse problemet, men tidshorisonten er endnu ukendt. Derfor skal alle dyretransportører indsende deres logbøger fra mellem den 24. og 25. juli 2025 manuelt.

Driftsforstyrrelser i Eksportportalen >
tirsdag 22. juli 2025

Arbejdstilsynet tilbyder målrettede virksomhedsforløb om sikkerhed i transportbranchen

Arbejder din virksomhed med transport af gods, pakker eller varer? Så har du nu mulighed for at deltage i et målrettet virksomhedsforløb, hvor du får inspiration og konkrete værktøjer til at styrke sikkerheden for dine chauffører. Arbejdstilsynet har åbnet for tilmeldingen til efterårets virksomhedsforløb, der afholdes både øst og vest for Storebælt.

Arbejdstilsynet tilbyder målrettede virksomhedsforløb om sikkerhed i transportbranchen >
tirsdag 15. juli 2025

Østrig - Lukning af Arlbergtunnelen i september

Fem dage i september lukkes Arlbergtunnelen om natten, der etableres omkørsel via B197.

Østrig - Lukning af Arlbergtunnelen i september >