tirsdag 25. marts 2025 14:40

Dania Connect A/S modtager fornem pris

I forbindelse med ITD’s generalforsamling den 22. marts 2025 blev FDE Fondens Initiativpris uddelt. Prisen anerkender virksomheder, der har gjort en særlig indsats i transportbranchen, og i år gik den til Dania Connect A/S, som har markeret sig stærkt både på medarbejdertrivsel og miljøhensyn.

Ansvarlig transport i fokus
Dania Connect A/S blev etableret i 1976 og er specialiseret i transport af skibscontainere. Med 140 medarbejdere arbejder virksomheden målrettet med bæredygtige transportløsninger og har blandt andet sat sig det ambitiøse mål at reducere CO2-aftrykket per kørt kilometer med 50% inden 2030. Derudover reducerer de hvert år antallet af tomme skibscontainere i transport med minimum 30 enheder.

For at nå disse mål investerer Dania Connect A/S i alternative energikilder såsom el-lastbiler og biogas samt kombinerede transportløsninger med eltog. Virksomheden viser dermed vejen for en grønnere fremtid i transportbranchen.

Stærkt fokus på medarbejdertrivsel
Ud over at gå forrest når det kommer til grønnere strategier, har Dania Connect A/S også en klar retning for medarbejdertrivsel og sikkerhed. De prioriterer gode arbejdsforhold, uddannelse og digitalisering samt stærke relationer til medarbejdere, kunder og samarbejdspartnere.

COO Lars Sørensen modtog prisen på vegne af Dania Connect A/S ved ITD’s generalforsamling, og her fik han nogle fine ord med på vejen fra FDE Fondens formand, Jens Iwer Petersen:

”Jeg tror, det giver stor værdi både internt og eksternt, når en virksomhed skriftligt forpligter sig til klare målsætninger og følger op på dem. Det er vores indtryk, at Dania Connect A/S lever op til deres ambitioner og samtidig sender et stærkt signal til resten af branchen.”

ITD ønsker Dania Connect A/S et stort tillykke med den fornemme pris.


SENESTE ITD NYT
fredag 13. marts 2026

Toldstyrelsen ruller åbningstider tilbage efter dialog med erhvervslivet

Reducerede åbningstider ved de danske toldekspeditioner har de sidste to uger ført til massive ventetider. Efter en fælles henvendelse fra International Transport Danmark, Dansk Erhverv Transport og Padborg Transportcenter har Toldstyrelsen oplyst, at man vil rulle åbningstiderne i Padborg midlertidigt tilbage.

Toldstyrelsen ruller åbningstider tilbage efter dialog med erhvervslivet >
fredag 13. marts 2026

Toldåbningstider i Padborg udvides midlertidigt

Efter dialog med branchen udvider Toldstyrelsen åbningstiderne ved toldekspeditionen i Padborg. Ændringen er midlertidig og træder i kraft i morgen, lørdag den 14. marts 2026, klokken 06.00.

Toldåbningstider i Padborg udvides midlertidigt >
torsdag 12. marts 2026

Polen udvider SENT-systemet til også at omfatte tøj og sko

Fra den 17. marts 2026 bliver nye varetyper omfattet af det polske overvågningssystem SENT. Fremover skal visse transporter med tøj og fodtøj registreres i systemet, når de transporteres til, fra eller gennem Polen.

Polen udvider SENT-systemet til også at omfatte tøj og sko >