torsdag 13. februar 2025 13:13

Vejafgift: Vognmænd oversvømmes af bøder

En aktindsigt fra Færdselsstyrelsen viser, at der i perioden fra den 9. til 14. januar er udstedt 2.978 bødeforlæg for ikke korrekt betalt vejafgift i Danmark. ITD – International Transport Danmark – råber alarm og påpeger, at systemfejl kvæler vognmændene.

Der regner bøder ned over vognmænd efter den kilometerbaserede vejafgift trådte i kraft 1. januar. 

Det står klart efter, at ITD har søgt aktindsigt ved Færdselsstyrelsen for mængden af udstedte bødeforlæg, der er udstedt pga. forkert betaling.

På blot fem dage i januar er der uddelt 2.978 bøder, oplyser ITD.

Det her er voldsomt. Vi ved fra vores gennemgang af de bøder, vi har fået tilsendt, at mange bøder er uretmæssige eller skyldes tekniske problemer. Det her viser tydeligt, at der er noget helt galt. Et snit på næsten 600 bøder om dagen er helt ude af proportioner,” siger formand for ITD John Agervig Skovrup.

ITD hjælper fortsat med at gøre indsigelser mod fejludstedte bøder
Vognmænd betaler vejafgift via en vejafgiftsboks eller ved køb af en rutebillet. Tidligere på ugen meddelte ITD, at de ville gøre indsigelser på over 200 bøder, som deres medlemsvirksomheder eller VIALTIS-kunder med en Telepass-vejafgiftsboks havde indsendt. 

Det tal har nu ramt over 300 bøder, som der skal laves indsigelser mod. Der er udelukkende tale om tilfælde, hvor der enten er købt en rutebillet, eller hvor der har været en boks til betaling af vejafgift fra en af de godkendte udbydere.

Vi har været nødt til at sætte flere medarbejdere til at håndtere bøder, fordi der kommer så mange. Vi ser alt fra bøder til vognmænd, der har betalt vejskat til vognmænd, der får bøder for lastbiler, de ikke har ejet i flere år. Vi har set meget i forbindelse med vores erfaring med udenlandsk vejafgift, men det her nærmer sig en rekord,” udtaler John Agervig Skovrup.


Bødetaksten lyder i dag på 4.500 kr. p
er 24 timer, mens regeringen har planer om at fordoble taksten til 9.000 kr. per 24 timer.

I januar meddelte Sund & Bælt, at bøder udstukket for overtrædelser mellem 1. og 8. januar ville blive annulleret pga. opstartsvanskeligheder.


ITD anbefaler fortsat deres medlemmer og VIALTIS-kunder med
Telepass til at sende deres bøder ind til juridisk vurdering hos chefjurist Maria Feldberg, hvorefter ITD vil bistå med indsigelser mod bøderne.

Alle bødeforlæg indsendes per mail til:mfe@itd.dk. 

SENESTE ITD NYT
torsdag 14. august 2025

Har du styr på momsen?

Fristen for at indberette og betale moms den 1. september 2025 nærmer sig. Læs med her og bliv klogere på Skattestyrelsens råd til at komme godt i mål med momsregnskabet – før, under og efter indberetning.

Har du styr på momsen? >
tirsdag 12. august 2025

Nyt om vejafgift i Holland

Fra 1. juli 2026 indfører Holland en ny kilometerbaseret vejafgift. Fra denne dato kan man ikke længere benytte eurovignetten, men skal betale en kilometerbaseret vejafgift. Det kan gøres via en køretøjsenhed.

Nyt om vejafgift i Holland >
tirsdag 12. august 2025

Nyt ITD-netværk ruster næste generation af vognmænd

Sparring, erfaringsdeling og målrettede faglige input er nøgleordene for ITD’s nye netværk “Næste Generation”. Netværket er henvendt den næste generation af vognmænd: Dem, der lige har overtaget en virksomhed og dem, der står over for det.

Nyt ITD-netværk ruster næste generation af vognmænd >