ITD-direktør: Inddrag indsats mod chaufførmangel i totalberedskabet
Chaufførmanglen bør ikke længere behandles som et isoleret problem for transportbranchen. Hvis en krise øger behovet for transport, risikerer Danmark at mangle kapacitet til både civile og militære behov. Derfor opfordrer International Transport Danmark (ITD) til, at chaufførkapacitet bliver tænkt konkret ind i arbejdet med Danmarks totalberedskab.
“Vognmænd mangler allerede chauffører til at bemande lastbilerne, og det betyder, at vi har for lidt reservekapacitet at trække på, hvis Danmark bliver ramt af en krise. Vi skal både kunne opretholde leverancerne af fødevarer, medicin og brændstof og samtidig understøtte myndighedernes og forsvarets behov. Derfor er det nødvendigt, at chaufførmanglen nu også bliver behandlet som et beredskabs- og sikkerhedspolitisk spørgsmål,” siger Stefan K. Schou, adm. direktør for ITD.
Han understreger, at manglen er så akut, at der også er brug for løsninger, der kan styrke chaufførkapaciteten her og nu. Juniormesterlære og andre langsigtede initiativer er vigtige for fremtidens rekruttering, men de kan ikke stå alene.
Behovet for både akutte og langsigtede løsninger understreges af de seneste tal fra den internationale vejtransportorganisation IRU. Der mangler nu cirka 502.000 lastbilchauffører i Europa. Samtidig ventes cirka 660.500 af de nuværende chauffører at gå på pension frem mod 2030, hvilket vil forværre manglen markant.
Tyskland gør chaufførkapacitet til beredskabspolitik
I Tyskland har man allerede gjort adgang til chauffører og civil transportkapacitet til en del af forsvarsplanlægningen. Her forbereder myndighederne sig på et dobbelt pres i en krise: flere civile og militære transporter og færre chauffører til at udføre dem. Det er en sårbarhed, Danmark også bør forberede sig på, siger Stefan K. Schou:
“De tyske erfaringer viser, at det her ikke er en teoretisk problemstilling. I en krise kan transportbehovet vokse markant, samtidig med at den tilgængelige chaufførstyrke bliver mindre. Danmark bør derfor kortlægge den civile transportkapacitet og aftale på forhånd, hvordan vognmænd, myndigheder og forsvar skal samarbejde. Det er for sent at diskutere, når krisen først er opstået.”
De seneste tal fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering (STAR) understreger, at manglen på chauffører også er alvorlig i Danmark. I perioden september 2025 til februar 2026 var der rekrutteringsudfordringer i cirka 27 % af rekrutteringsforsøgene til chaufførstillinger.
Tallene viser, at Danmark allerede i fredstid har store udfordringer med at sikre den nødvendige chaufførkapacitet. Det gør behovet for at tænke indsatsen mod chaufførmangel ind i totalberedskabet endnu mere presserende. ITD står klar til at bidrage til arbejdet.