fredag 13. marts 2026 20:00

Toldstyrelsen ruller åbningstider tilbage efter dialog med erhvervslivet

Reducerede åbningstider ved de danske toldekspeditioner har de sidste to uger ført til massive ventetider. Efter en fælles henvendelse fra International Transport Danmark, Dansk Erhverv Transport og Padborg Transportcenter har Toldstyrelsen oplyst, at man vil rulle åbningstiderne i Padborg midlertidigt tilbage.

Ændringerne i åbningstiderne ved de danske toldekspeditioner, som trådte i kraft 1. marts 2026, har givet anledning til perioder med meget lange ventetider i forbindelse med toldbehandling. Udfordringerne har været særligt massive ved toldekspeditionen i Padborg.

 

Flere transportvirksomheder har her oplevet ventetider på op til seks timer. Det har skabt betydelige udfordringer for transporternes planlægning og gjort det vanskeligere at overholde køre- og hviletidsreglerne.

 

På den baggrund sendte International Transport Danmark (ITD), Dansk Erhverv Transport og Padborg Transportcenter fredag et fælles brev til Toldstyrelsens direktør, hvor organisationerne udtrykte bekymring over situationen og de potentielle konsekvenser for transporterne og for erhvervslivet mere generelt.

 

Kort efter vendte Toldstyrelsen tilbage og tilkendegav, at man for at komme bekymringerne i møde allerede fra i morgen, lørdag den 14. marts, klokken 06.00 vil justere åbningstiderne ved toldekspeditionen i Padborg midlertidigt tilbage til niveauet før ændringerne den 1. marts.

 

Hos ITD glæder man sig over den hurtige reaktion. Direktør Stefan K. Schou udtaler:

 

"Vi er meget tilfredse med, at Toldstyrelsen har lyttet til branchens bekymringer og reageret hurtigt. De meget lange ventetider, som vi så særligt mandag og tirsdag, har skabt betydelige udfordringer for transporterne og for virksomheder, der er afhængige af velfungerende import- og eksportprocesser."

 

Organisationerne understreger samtidig, at det er vigtigt, at de fremtidige åbningstider tilrettelægges på baggrund af den faktiske trafik og behovet for ekspedition ved grænsen.

 

"Vi ser frem til en konstruktiv dialog med Toldstyrelsen om, hvordan man på længere sigt kan indrette åbningstider og kapacitet, så de afspejler den reelle trafik af varer over grænsen," siger Stefan K. Schou.

 

Hvor længe den midlertidige tilbagerulning af åbningstiderne i Padborg vil være gældende, vides ikke. Toldstyrelsen har tilkendegivet, at man i første omgang vil indsamle data om den faktiske brug af ekspeditionen.

SENESTE ITD NYT
fredag 13. marts 2026

Toldåbningstider i Padborg udvides midlertidigt

Efter dialog med branchen udvider Toldstyrelsen åbningstiderne ved toldekspeditionen i Padborg. Ændringen er midlertidig og træder i kraft i morgen, lørdag den 14. marts 2026, klokken 06.00.

Toldåbningstider i Padborg udvides midlertidigt >
torsdag 12. marts 2026

Polen udvider SENT-systemet til også at omfatte tøj og sko

Fra den 17. marts 2026 bliver nye varetyper omfattet af det polske overvågningssystem SENT. Fremover skal visse transporter med tøj og fodtøj registreres i systemet, når de transporteres til, fra eller gennem Polen.

Polen udvider SENT-systemet til også at omfatte tøj og sko >
mandag 09. marts 2026

Nyt digitalt krav for transport mellem Frankrig og Storbritannien

Fra den 20. april 2026 bliver det obligatorisk at bruge ELO (Obligatory Logistics Envelope) på transporter mellem Frankrig og Storbritannien. Det betyder, at du fremover skal kunne fremvise en ELO-stregkode ved grænsepassagen.

Nyt digitalt krav for transport mellem Frankrig og Storbritannien >