fredag 15. november 2019 13:47

Europa-Parlamentets transportudvalg giver grønt lys til transportkommissær

Efter flere timers høring og interne møder i Europa-Parlamentets transportudvalg er den rumænske europaparlamentariker Adina-Ioana Vălean godkendt som EU’s nye transportkommissær.

Et flertal i Europa-Parlamentets transportudvalg gav torsdag den 14. november 2019 grønt lys til Adina-Ioana Vălean, som nu står til at blive EU’s transportkommissær. Hun er ny kandidat efter Europa-Parlamentets afvisning af den tidligere transportkommissærkandidat Rovana Plumb tidligere på året.

Torsdagens høring af Adina-Ioana Vălean vakte blandede følelser hos europaparlamentarikerne, da hun under høringen tilkendegav, at hun mangler teknisk viden på nogle af transportområderne. Men hun lovede, at det vil komme på plads meget snart. Europaparlamentarikerne fokuserede primært på jernbane, luftfart og maritim transport i deres spørgsmål til Vălean.

- I ITD byder vi den nye transportkommissær velkommen og håber, at hun vil arbejde hårdt for at sikre gode regler for vejgodstransportbranchen. Selvom vejgodstransportsektoren ikke var et fokuspunkt under høringen, håber vi, at hun vil sætte sektoren højt på dagsordenen, når hun tiltræder den nye stilling som transportkommissær – ikke mindst fordi hun skal være med til at køre EU’s Vejpakke i garagen, siger erhvervspolitisk chefkonsulent i Bruxelles Emma Hadrovic.

Adina-Ioana Vălean er nuværende formand for Det Europæiske Folkepartis Gruppe (EPP) og bestrider posten som formand for Udvalget om Industri, Forskning og Energi i Europa-Parlamentet. Hun har tidligere været formand for miljøudvalget i Europa-Parlamentet og tidligere næstformand i selve Europa-Parlamentet. Adina-Ioana Vălean har også været parlamentarisk ordfører på forslaget om Connecting Europe Facility, som handlede om finansiering af investeringer til forbedring af EU's transport, energi og digitale netværk.

Det er endnu usikkert, hvornår den nye Kommission vil begynde sit arbejde, for en samlet Kommission skal nemlig godkendes på et plenarmøde, hvor alle af parlamentets politikere skal afgive deres stemme. Den nye Kommission har en forhåbning om at kunne starte den 1. januar 2020.

 

SENESTE ITD NYT
onsdag 26. februar 2025

Rumænien indfører RO e-Sigiliu – nyt system til overvågning af lastbiler

RO e-Sigiliu (RO e-Seal) er de rumænske skatte- og toldmyndigheders nyeste system til overvågning af transporter af højrisikogods i Rumænien. Systemet giver myndighederne adgang til oplysninger om placeringen af det transportmiddel, som det anvendes på.

Rumænien indfører RO e-Sigiliu – nyt system til overvågning af lastbiler >
tirsdag 25. februar 2025

Vejafgift: Minister anerkender fejl i statens system

Transportminister Thomas Danielsen imødekommer nu vognmandsbranchen og vil annullere alle vejafgiftsbøder, der åbenlyst skyldes fejl. Det udtaler han til Avisen Danmark. Det sker efter en længere periode, hvor ITD har arbejdet intensivt på at gøre myndighederne opmærksomme på de alvorlige systemfejl.

Vejafgift: Minister anerkender fejl i statens system >
fredag 21. februar 2025

ITD om vejafgiftsbøder: Større konduite er godt, men ikke nok

Efter halvanden måneds bødecirkus lover transportminister Thomas Danielsen, at flere vejafgiftsbøder vil blive annulleret. ITD glæder sig over ministerens tilkendegivelse, men stiller sig tvivlende overfor, om annullering af enkelte bøder vil løse problemerne.

ITD om vejafgiftsbøder: Større konduite er godt, men ikke nok >