mandag 20. marts 2023 16:01

Branchen til fødevareministeren – Chaufførerne bør ikke skulle vurdere om et dyr er egnet til transport

En samlet branche opfordrer nu fødevareminister Jacob Jensen til at tage reglerne om dyrs transportegnethed op i EU. Aktørerne vil have ændret reglerne, så chaufførerne ikke har ansvaret for at vurdere, om et dyr er egnet til transport ved afhentning. Den vurdering skal ligge hos landmanden, mener organisationerne.

I en fælles henvendelse til fødevareminister Jacob Jensen opfordrer repræsentanter fra både transportbranchen og landbruget til, at regeringen arbejder for en ændring af EU-reglerne for transport af dyr.

 

Bag henvendelsen står Landbrug & Fødevarer, DI Transport, DTL, 3F Transport, ATL, Dansk Erhverv og ITD.

 

De mener, at det er meget problematisk, at chaufføren, som reglerne er i dag, kan blive ansvarlig for at vurdere, om et dyr er rask nok til transport, når det afhentes. For det kan i sidste ende gå ud over dyrevelfærden, mener Stefan K. Schou, adm. direktør i ITD.

 

-For dyretransportørerne er dyrevelfærden helt afgørende, for det er kernen i hele deres transportopgave at sikre, at dyrene har det godt under transporten og leveres raske til kunderne, siger Stefan K. Schou og fortsætter.

 

- Men for, at de kan løse den opgave, så skal dyrene være raske nok til at blive transporteret ved afhentning. Og det kan chaufføren ikke vurdere, når han en tidlig morgen henter dem ved en landmand. Det bør være landmandens ansvar, siger Stefan K. Schou.

 

Men som EU-reglerne er i dag, er ansvaret for vurderingen af dyrs transportegnethed ligeligt fordelt mellem landmand, chauffør og transportvirksomhed. Og det bør den danske regering arbejde for bliver ændret, mener Stefan K. Schou.

 

-Vi opfordrer fødevareminister Jacob Jensen til at arbejde for, at reglerne ændres, så det bliver entydigt, at det er landmanden, der har ansvaret for, at dyrerene er klar til at blive transporteret, når chaufføren henter dem. For landmanden er den eneste, der har den nødvendige viden om dyrene til at kunne lave den vurdering, siger Stefan K. Schou.

 

I henvendelsen kvitterer organisationerne for, at den tidligere regering var medunderskriver på 18 forslag til den kommende ændring af EU’s dyretransportforordning. Men de peger også på, at det er problematisk, at netop problemet med dyrs transportegnethed ikke var blandt Danmarks prioriteter.

 

-Vi opfordrer derfor Jacob Jensen til at tage ansvarsfordelingen ved dyretransporter med i regeringens prioriteter. For det er et højt prioriteret område for den danske branche, og det bør det også være, når Danmark drøfter sagen i EU, siger Stefan K. Schou.

SENESTE ITD NYT
onsdag 08. juli 2026

Nye emballageregler: Det skal du være opmærksom på

Fra den 12. august 2026 træder de første regler i EU's emballageforordning i kraft. For mange virksomheder betyder det nye krav til emballagers indholdsstoffer og dokumentation samt ændringer i reglerne om producentansvar. Vær særligt opmærksom, hvis din virksomhed importerer emballage eller emballerede produkter, eller hvis din virksomheds navn eller logo sættes på emballage.

Nye emballageregler: Det skal du være opmærksom på >
onsdag 08. juli 2026

Har du husket at indstille dine chauffører til IRU’s æresdiplom?

Der er nu under to måneder til fristen for at indstille chauffører til IRU’s æresdiplom. Har du en chauffør, der gennem mange år har gjort en særlig indsats for din virksomhed, er det nu, du kan give vedkommende et velfortjent skulderklap.

Har du husket at indstille dine chauffører til IRU’s æresdiplom? >
tirsdag 07. juli 2026

ITD: Vognmænd skal med i planerne for Danmarks totalberedskab

Regeringens investering i totalberedskabet er positiv, men pengene gør det ikke alene. Der er brug for et fast samarbejde med transportbranchen og konkrete nødprocedurer.

ITD: Vognmænd skal med i planerne for Danmarks totalberedskab >