torsdag 19. december 2024 10:51

Transportministerens forslag om vinterdæk er nu sendt i høring

Tidligere i december bebudede transportminister Thomas Danielsen, at et lovforslag om skærpede krav til vinterdæk ville blive sendt i høring. Efter ventetid er høringen kommet. ITD tager positivt imod visse elementer, men efterlyser klarhed om væsentlige punkter og fokus på vintertjenesterne.

Januar måned 2024 var den mest snerige siden 2013, hvilket skabte stort kaos på de danske veje og udfordrede mange bilister og transportører. Dette fik debatten om vinterdæk til at blusse op, og den 6. december lød det fra transportminister Thomas Danielsen, at kravene til vinterdæk til både lette og tunge køretøjer ville blive skærpet. Forleden kom høringsindkaldelsen til lovforslaget.

Som ventet er der lagt op til, at det fremadrettet skal være et krav for førerne af lette og tunge køretøjer at køre med vinteregnede dæk (3PMSF-mærket), når der køres på sne- eller isdækkede veje. Dertil står reglerne for tunge køretøjer til at blive ændret, så kravene til dækmønsterdybden for lastbiler bliver sat til minimum 1,6 mm., ligesom kravet allerede lyder for personbiler.

Hos ITD tager man positivt imod udspillet til ændringerne i færdselsloven, men savner fortsat konkrete svar på kravene til dækkene på vogntogets forskellige akselpositionerDisse vil følge i en kommende vejledning fra Færdselsstyrelsen, men de står ikke nævnt i selve lovarbejdet.

Umiddelbart peger det i retning af, at kravet om anvendelse af vinteregnede dæk (3PMSF) på tunge køretøjer i vinterføre vil kræves på lastbilers drivaksler og styrende foraksler. På lastbilernes øvrige aksler samt påhængskøretøjers aksler vil der umiddelbart ikke kræves særlige vinteregnede dæk (3PMSF), hvilket også svarer til de tyske og svenske bestemmelser på området. Og netop Tyskland og Sverige har ministeren selv peget på i sine tidligere udmeldelser.

God fremkommelighed er vigtigt for alle vognmænd, så vi er positive overat der sættes krav for dækudrustningretøjer, som kører på sne- og isdækkede veje. Vi savner selvfølgelig konkret svar på, hvilke akselpositioner, hvor kravene skal gælde, men hvis det er som forventet, så er det positivt,” siger chefkonsulent Steffen Johannsen, som er ekspert i køretøjsteknik ved ITDSom forberedelse til ændringer af loven bad transportministeren tilbage i marts 2024 Færdselsstyrelsen om at udarbejde en vejgrebsanalyse med et opdateret grundlag, der præsenterer, hvorvidt det er nødvendigt at indføre lovkrav om brug af vinterdæk for henholdsvis tunge og lette køretøjer i Danmark.

Steffen Johannsen, der har bidraget til arbejdet med vejgrebsanalysen, understreger vigtigheden af, at lovforslaget bunder i et fagligt fundament.

”Færdselsstyrelsens vejgrebsanalyse er et omfattende og fagligt velbegrundet redskab, som bør vægtes tungt i beslutningsprocesserne. Ellers kan vi ende med ’hovsa-lovgivning og vejledninger, som ikke tilstrækkeligt tager udgangspunkt i konkrete fakta og forhold,” fortæller Steffen Johannsen.

ITD, som tidligere har problematiseret besparelserne i vintertjenesterne, savner stadigvæk fokus her.

”Selvom forslaget her forbedrer fremkommeligheden på sne- og isdækkede veje, så kommer vi ikke i mål, hvis ikke der afsættes tilstrækkelige midler og rammer for vintertjenesterne. Hvis den præventive saltning og især snerydningen sker for sent – eller vejene slet ikke bliver ryddet – så kommer der til at ske fastkørsler, uagtet hvad kravene til vinterdæk og dækmønstre er,” siger Steffen Johannsen.

Hvis lovforslaget vedtages, vil de nye regler træde i kraft per 1. juli 2025, og er der sne- eller isdækkede veje, og man kører i et køretøj, som ikke er monteret med forskriftsmæssigt vinteregnede dæk, så kan man risikere en bøde på 1.000 kroner per ikke-vinteregnede dæk på køretøjet.

SENESTE ITD NYT
torsdag 14. august 2025

Har du styr på momsen?

Fristen for at indberette og betale moms den 1. september 2025 nærmer sig. Læs med her og bliv klogere på Skattestyrelsens råd til at komme godt i mål med momsregnskabet – før, under og efter indberetning.

Har du styr på momsen? >
tirsdag 12. august 2025

Nyt om vejafgift i Holland

Fra 1. juli 2026 indfører Holland en ny kilometerbaseret vejafgift. Fra denne dato kan man ikke længere benytte eurovignetten, men skal betale en kilometerbaseret vejafgift. Det kan gøres via en køretøjsenhed.

Nyt om vejafgift i Holland >
tirsdag 12. august 2025

Nyt ITD-netværk ruster næste generation af vognmænd

Sparring, erfaringsdeling og målrettede faglige input er nøgleordene for ITD’s nye netværk “Næste Generation”. Netværket er henvendt den næste generation af vognmænd: Dem, der lige har overtaget en virksomhed og dem, der står over for det.

Nyt ITD-netværk ruster næste generation af vognmænd >