onsdag 09. april 2025 16:00

Grøn Fond minimerer puljeproblematikker med positive tiltag

Puljemidlerne i Grøn Fond bliver udrullet hurtigere end først vedtaget. Samtidig hæves grænserne for tilladt vægt og dimensioner fra 2026, hvilket fremmer branchens energieffektivitet. Det er en positiv afklaring, som danske vognmænd har ventet længe på, siger ITD’s formand.

Aftalepartierne bag Grøn Fond fremrykker udmøntningen af puljemidler til indkøb af nulemissionslastbiler og drivmiddelinfrastruktur. Til efteråret kan danske vognmænd således efter først-til-mølle-princippet søge om at få del i de 323 millioner kroner, der i første omgang uddeles. De resterende 102 millioner kroner kan der i anden omgang søges om i 2026.

 

På trods af en grundlæggende skepsis ved puljer som finansieringsmodel, er ITD’s formand, John Agervig Skovrup, positiv overfor den nye aftale:

 

“Både for staten og vognmændene er puljer en tung og dyr finansieringsform, der i mange tilfælde skaber uhensigtsmæssige stop-go effekter. Det så vi senest i 2024, hvor der blev udmøntet 75 millioner kroner, som blev revet væk på få minutter. For at undgå stop-go effekterne er vi derfor positive overfor, at Grøn Fond har fremskyndet processen og udmønter flere penge.”

 

John Agervig Skovrup understreger samtidig branchens behov for, at man vælger en puljemodel, der ikke hægter de mindre vognmænd af. I 2024 løb de store – og i to tilfælde statsejede - virksomheder nemlig med størstedelen af puljemidlerne for øjnene af de mindre vognmandsforretninger.

 

Nye energieffektive tiltag er nødvendige og længe ventede

Den nye aftale indebærer også en forøgelse af de tilladte vægte og dimensioner fra 2026. Noget, ITD har arbejdet særdeles aktivt for i flere år og har haft en længevarende dialog med myndighederne omkring. Det drejer sig om forøgelse af totalvægten for 2- og 3-akslede lastbiler, visse 5-akslede lastbiler, modulvogntog samt dobbelttrailervogntog. Derfor er det en meget glædelig nyhed, mener John Agervig Skovrup, formand for ITD:

 

“Det her er transportoptimerende tiltag, som vi har kæmpet for i årevis, fordi de både øger sektorens effektivitet og gavner miljøet. Der er også en stor investeringsvillighed i branchen, så det er meget positivt, at vi nu endelig kan sætte i gang.”

 

De vedtagne effektivitetsforbedringer vil være CO2-reducerende fra dag 1. Derfor opfordrer ITD myndighederne til at sikre en indkøringsproces, der forløber så hurtigt og smidigt som muligt.

SENESTE ITD NYT
onsdag 26. august 2026

Ny kontrolpraksis for køre- og hviletid ved undtaget kørsel

Færdselsstyrelsen oplyser, at der er ændringer på vej i styrelsens kontrolpraksis for kørsler, der er undtaget fra køre- og hviletidsreglerne. Fra den 1. september 2026 kan du ved en virksomhedskontrol bruge en tro- og loveerklæring i stedet for at indsende al dokumentation for den undtagne kørsel. Du skal dog fortsat kunne dokumentere, at betingelserne for den undtagne kørsel er opfyldt.

Ny kontrolpraksis for køre- og hviletid ved undtaget kørsel >
onsdag 26. august 2026

Moderaternes transportordfører gæster “Vognmanden”

I det nye afsnit af ITD’s podcast “Vognmanden” er Moderaternes transportordfører inviteret i studiet til en snak om tre emner, der fylder i vognmandsbranchen: vejafgift, infrastruktur og chaufførmangel.

Moderaternes transportordfører gæster “Vognmanden” >
onsdag 19. august 2026

Vi inviterer til Åbent Vognmandsmøde den 31. oktober

Nu kan du tilmelde dig Åbent Vognmandsmøde 2026, hvor vi igen samler branchen til en hyggelig dag med spændende oplæg og masser af tid til at snakke med dine kollegaer fra branchen.

Vi inviterer til Åbent Vognmandsmøde den 31. oktober >