onsdag 25. marts 2020 15:46

Udsættelse af ITD’s ordinære generalforsamling 2020

Som følge af den aktuelle situation omkring Corona/COVID 19 har ITD's bestyrelse set sig nødsaget til at udskyde den ordinære generalforsamling i ITD, som efter de vedtægtsbestemte frister var indkaldt til afholdelse lørdag den 2. maj 2020.

Som følge af den aktuelle situation omkring Corona/COVID 19 har ITD's bestyrelse set sig nødsaget til at udskyde den ordinære generalforsamling i ITD, som efter de vedtægtsbestemte frister var indkaldt til afholdelse lørdag den 2. maj 2020.

 

Beslutningen er truffet på grund af stor usikkerhed om, hvorvidt afvikling kan ske i overensstemmelse med forsamlingsforbuddet og de danske myndigheders sundheds- og sikkerhedsmæssige retningslinjer i den aktuelle situation.

 

Generalforsamlingen udskydes således, indtil forsamlingsforbuddet og de danske myndigheders sundheds- og sikkerhedsmæssige retningslinjer giver mulighed for at afvikle den ordinære generalforsamling med deltagelse af et vanligt stort antal medlemmer.

 

Så snart det er muligt, vil ITD vende tilbage med en ny dato og sted for afholdelse af den ordinære generalforsamling.

SENESTE ITD NYT
fredag 25. september 2026

Vejafgift: Alle bøder fra 2025 skal vurderes igen

Alle vejafgiftsbøder, der blev udstedt sidste år, skal nu gennemgås igen. Det gælder også bøder, der allerede er betalt. Hvis den nye vurdering viser, at du har betalt for meget, vil Sund & Bælt eller politiet stå for tilbagebetalingen.

Vejafgift: Alle bøder fra 2025 skal vurderes igen >
fredag 25. september 2026

International Transport Danmark fastholder stævning af staten

Staten annullerer ikke de vejafgiftsbøder, der er udstedt efter en ulovlig bødepraksis. I stedet skal de med tilbagevirkende kraft genvurderes efter den nye bødemodel. International Transport Danmark (ITD) går derfor videre med sin stævning.

International Transport Danmark fastholder stævning af staten >
onsdag 23. september 2026

Storbritannien: Ændringer i toldkontrollen ved Sevington og Holyhead

Fra begyndelsen af 2027 forventes toldkontrollen ved Sevington og Holyhead i Storbritannien at blive flyttet til andre faciliteter. Få overblikket over planerne her.

Storbritannien: Ændringer i toldkontrollen ved Sevington og Holyhead >