onsdag 12. september 2018 18:36

EU-Kommissionens formand opfordrer EU til at stå sammen

Jean-Claude Juncker, EU-Kommissionens formand, har onsdag den 12. september 2018 i sin sidste State of the Union tale kraftigt skubbet på for, at medlemsstaterne finder fælles fodslag om blandt andet vejpakken.

Beslutningstagerne skal finde fælles løsninger inden Europa går til valg i 2019. Det var et af EU-Kommissionens formand, Jean-Claude Juncker, væsentligste budskaber i sin femte og sidste tale omkring aktuelle udfordringer i EU. I sin tale oplistede formanden en række udfordringer, som beslutningstagere skal forholde sig til i den kommende tid. Juncker opfordrer til et stærkere sammenhold landene imellem, for de bedste resultater skabes i et fællesskab.

 

Og med en klar hentydning til transportsektoren og de igangværende forhandlinger om EU-vejpakken, opfordrer Jean-Claude Juncker beslutningstagerne til at gøre op med det ”sørgelige spektakel”, som ”øst-vest opdelingen” i institutionerne har vist.

 

I ITD håber man ligeledes på et stærkt europæisk samarbejde om fælles regler for vejgodstransporten.

 

- Vi har brug for holdbare europæiske løsninger for transporterhvervet, som kan samle EU-landene og sikre fælles regler i hele EU, der kan kontrolleres og håndhæves effektivt. Det kræver et langt stærkere sammenhold mellem landene end vi desværre har set i vejpakkeforhandlingerne indtil nu. Her er vi på linje med Jean-Claude Juncker, siger ITD’s politiske konsulent i Bruxelles, Emma Hadrovic.

 

Vejpakkeforhandlingerne er i deres sidste og afgørende fase, og landene skal nu vise, om de er villige til at bøje af for hinandens ønsker. 

 

- I ITD er vi stærkt optagede af finde fælles og velbalancerede løsninger på hele vejpakken. Vi ved, at det endelige resultat vil blive en form for kompromis. Her har vi fx peget på, at al national transport med udenlandske lastbiler som cabotage og kombi-transport til/fra skib og bane underlægges udstationeringsreglerne fra første minut, mens de internationale transporter undtages fra udstationeringsreglerne. Vi håber, at et sådant kompromis vil kunne vinde genklang i landene i slutforhandlingerne om vejpakken”, siger Emma Hadrovic.

 

Foto: Colourbox

 

 

SENESTE ITD NYT
fredag 10. juli 2026

Har du betalt for meget for udskiftningsdæk?

Vi vil gerne gøre dig opmærksom på en sag i EU, som kan betyde, at du har betalt for meget for dine udskiftningsdæk i perioden fra 2016 til midten af 2025. Derfor er det vigtigt, at du allerede nu gemmer og sikrer din dokumentation, hvis du senere ønsker at rejse et muligt krav.

Har du betalt for meget for udskiftningsdæk? >
fredag 10. juli 2026

Sommerhilsen fra formandens førerhus

Velkommen til nyhedsbrevet ”Nyt fra formandens førerhus”, som ITD’s bestyrelsesformand, John Agervig Skovrup, med mellemrum sender ud til medlemmerne.

Sommerhilsen fra formandens førerhus >
onsdag 08. juli 2026

Nye emballageregler: Det skal du være opmærksom på

Fra den 12. august 2026 træder de første regler i EU's emballageforordning i kraft. For mange virksomheder betyder det nye krav til emballagers indholdsstoffer og dokumentation samt ændringer i reglerne om producentansvar. Vær særligt opmærksom, hvis din virksomhed importerer emballage eller emballerede produkter, eller hvis din virksomheds navn eller logo sættes på emballage.

Nye emballageregler: Det skal du være opmærksom på >