lørdag 14. april 2018 20:07

Thortrans vandt Danish Transport Award 2018

Det blev vognmandsvirksomheden Thortrans i Randers, der løb med den eftertragtede pris Danish Transport Award 2018. Prisen går til Thortrans, fordi virksomhedens strategi har skabt vækst og arbejdspladser og gjort Thortrans til en af de førende transportvirksomheder inden for sit felt.

Det lønner sig at fokusere på kerneområdet og samtidig have skarpt blik for de tendenser, der rører sig i samfundet. Det har familievirksomheden Thortrans i Randers til fulde forstået, og det er baggrunden for, at virksomheden netop er kåret til årets transportvirksomhed.

 

- Thortrans er et fremragende eksempel på en transportvirksomhed, der er fremme i skoene og har forstået at give kunderne det, de har brug for. Virksomheden skal være, hvor kunderne er, og den skal have tænkt løsningen, så kunderne ikke skal bruge tid på det. Det er god og fremsynet service, når det er bedst, og det virker hver gang. Derfor skal Danish Transport Awards virksomhedspris også gå til Thortrans, siger Martin Thorborg, der er formand for juryen i Danish Transport Award.

 

Thortrans har skabt vækst ved at specialisere sig i sit kerneområde møbeltransport. Ejerne Lars og Henrik Kristensen spottede hurtigt, at kunderne i stigende omfang handler på nettet, og den trafik var virksomheden skarp til at få lavet en rigtig god forretning ud af. Thortrans har udviklet en unik IT-platform, som er designet specifikt til B2C-levering. Løsningen gør det muligt for kunderne at booke deres møbeltransport direkte på nettet, når de handler.

 

Hos Thortrans er man både stolte og beærede over at vinde Danish Transport Award 2018. Årets vækstvirksomhed modtager 40.000 kroner, og Lars Kristensen er ikke i tvivl om, hvad prisen skal bruges til.

 

- Vi er så utroligt stolte og glade over, at vi har gjort os fortjente til denne pris. For os er Thortrans ikke bare en virksomhed, det er vores passion, og vi arbejder hårdt for at levere kvalitet og god service. Samtidig vil vi også gerne gøre noget for miljøet og for de mennesker, som ikke har haft de samme muligheder som andre. Det har vi gjort og samtidig har vi skabt vækst og arbejdspladser. Jeg vil gerne her benytte lejligheden til at sige tusind tak for prisen, som vi naturligvis vil bruge til at få sat endnu flere gode ting i gang til gavn for både væksten og medarbejderne, slutter Lars Kristensen.

 

De to brødre Lars og Henrik Kristensen, som driver virksomheden, har samtidig forstået at konsolidere firmaet gennem opkøb af andre virksomheder og har satset stort på specialiseringen.

 

Foto: ITD

SENESTE ITD NYT
onsdag 21. januar 2026

Flere lande på Balkan varsler mulige grænselukninger

Mandag den 26. januar 2026 varsles der protestaktioner i Bosnien-Hercegovina, Serbien og Montenegro, hvor grænseovergange til EU planlægges blokeret som led i protest mod EU’s nye Entry-Exit System. Blokaderne kan medføre midlertidige grænselukninger.

Flere lande på Balkan varsler mulige grænselukninger >
mandag 19. januar 2026

Vær opmærksom på natlukninger på M25 ved London

Flere natlukninger på M25 ved tilslutning J10 starter i dag, mandag den 19. januar 2026, og kan påvirke din kørsel frem til fredag den 23. januar. Vi giver dig her et overblik over, hvad der er lukket, og hvornår.

Vær opmærksom på natlukninger på M25 ved London >
mandag 19. januar 2026

Rekordmange transporteffektive vogntog på de danske veje

Antallet af grønne og transporteffektive vogntog på de danske veje fortsætter med at stige. Alligevel bremser de politiske rammer fortsat udbredelsen af de ekstra lange dobbelttrailervogntog.

Rekordmange transporteffektive vogntog på de danske veje >